znak wodny

2016-05-22 23:25:01|Paweł Buczyłko

5 RZECZY, NA KTÓRE MUSISZ ZWRÓCIĆ UWAGĘ KUPUJĄC MIESZKANIE Z RYNKU WTÓRNEGO

Chcesz kupić mieszkanie z rynku wtórnym? Sprawdź na co musisz zwrócić uwagę i co sprawdzić, zanim złożysz podpis pod aktem notarialnym.

 1. KSIĘGA WIECZYSTA

Zbadanie księgi wieczystej to obowiązek każdego kupującego. Najlepiej jest ją sprawdzić tuż przed kupnem, aby mieć pewność, że w ostatnim czasie nie pojawiły się jakieś niekorzystne dla Ciebie wpisy.

Aby uzyskać dostęp do księgi wieczystej danej nieruchomości powinieneś wystąpić o jej odpis do sądu rejonowego właściwego dla położenia danej nieruchomości lub przejrzeć treść księgi w systemie udostępnionym przez Ministerstwo Sprawiedliwości: https://ekw.ms.gov.pl/eukw/pdcbdkw.html

Z księgi wieczystej dowiesz się wielu cennych informacji.

Prawdziwy metraż mieszkania – dział I

Tutaj dowiesz się jaki jest dokładny metraż mieszkania, liczba pomieszczeń. Jeżeli metraż różni się od tego, podanego przez właściciela, ustal to, ma to przecież kolosalny wpływ na cenę!

Kto jest właścicielem – dział II

W dziale tym znajdziesz wszystkie informacje, dotyczącego tego, kto jest właścicielem nieruchomości, czy nie jest ona objęta wspólnotą majątkową np. małżonków, lub nie ma więcej niż jednego właściciela. Informacje te są bardzo istotne, bo może się okazać, że zakupiłeś jedynie część nieruchomości… a umowa będzie nieskuteczna. W tym przypadku aby kupić całą nieruchomość, a nie jedynie jej udział trzeba będzie zawrzeć umowę z wszystkimi współwłaścicielami. Ewentualnie z jednym, który dysponuje notarialnym pełnomocnictwem pozostałych współwłaścicieli.

Czy lokal jest wolny od obciążeń – dział III i IV

Informacje o służebnościach, hipotekach, ciężarach, ograniczeniach i egzekucjach prowadzonych z nieruchomości znajdują się w działach III i IV księgi wieczystej. Sprawdź te działy dokładnie, aby ustrzec się przed kupnem np. zadłużonego mieszkania.

Zwróć też koniecznie uwagę na wzmianki dotyczące wniosków o dokonanie nowego wpisu. Przeoczenie takiej wzmianki może cię sporo kosztować.

2. WŁAŚCICIEL

właściciel mieszkania

Tak! Przed kupnem mieszkania musisz dokładnie poznać jego teraźniejszego właściciela i nie chodzi tu o zainteresowania czy sposób bycia. Bynajmniej. Dowiedz się, czy nie posiada on długów, ani zadłużeń i czy nie jest prowadzona egzekucja z nieruchomości. Wówczas Twoja umowa nie miałaby żadnego znaczenia. Komornik upomniałby się o swoje, pukając do Twoich drzwi… Zapytaj też o osoby zameldowane w mieszkaniu, żeby nie kupić mieszkania z lokatorem…Upewnij się o braku zadłużeń:  czynszu, mediów. O takie informacje możesz poprosić jedynie właściciela,  jak i o sporządzenie oświadczenia o braku zaległości. Dowiedz się również czy sprzedający prowadzi działalność gospodarczą. Jeśli tak, poproś go o okazanie zaświadczenia z Urzędu Skarbowego i ZUS o braku zaległości, które również mogłyby skutkować egzekucją z nieruchomości.

3. LOKALIZACJA

lokalizacja mieszkania

Koniecznie zwróć uwagę, gdzie położone jest Twoje potencjalne mieszkanie. Nawet jeżeli teraz nie masz dzieci, ale w przyszłości planujesz, sprawdź gdzie jest najbliższe przedszkole, szkoła i jakoś połączeń komunikacji miejskiej z tymi punkami. Jeżeli poruszasz się samochodem zrób test i sprawdź ile zajmie Ci dojazd do często odwiedzanych przez Ciebie miejsc: praca, sklepy, kino, etc.

Lubisz ciszę i spokój? A może wręcz przeciwnie? Cenisz bliskość centrum? Myśl o tym, wybierając mieszkanie i nie daj się zwieźć innym zaletom, czy radom znajomym. To Ty masz czuć się  w tej okolicy komfortowo! Sprawdź też koniecznie plany zagospodarowania przestrzennego. Może się bowiem okazać, że  niebawem twoja okolica zmieni się nie do poznania i za oknem wyrośnie Ci duża inwestycja, trasa szybkiego ruchu, bądź wieżowiec, zasłaniający widok za oknem. Myśl o przyszłości! Wybierz takie mieszkanie, które nie traci na wartości i nie będziesz miał problemów z jego sprzedażą. W tym momencie na rynku największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwu, trzypokojowe z dojazdem do centrum, nie przekraczającym pół godziny.

4. BUDYNEK

 

Na pewno już wiesz jakiego mieszkania szukasz – czy ma być ono w kamienicy, budynku
z wielkiej płyty, czy bloku. Na co zwrócić uwagę?

W przypadku wszystkich budynków warto dowiedzieć się, kiedy był remontowany, ocieplany, kiedy dokonano ostatniej kontroli stanu technicznego. Zapytaj też potencjalnych sąsiadów o ogólny stan nieruchomości. Przyjrzyj się również budynkowi z zewnątrz - sprawdź czy klatki schodowe i windy są zadbane. Obejrzyj piwnice, parking i podwórko. Takie obserwacje powiedzą Ci wiele o funkcjonowaniu administracji i zarządzie budynku.

5. MIESZKANIE

Obejrzyj swoje potencjalne mieszkanie bardzo wnikliwie i o ile to możliwe zrób to w towarzystwie zaufanej osoby, który nie będzie kierować się emocjami.

Zwróć uwagę, przede wszystkim, na rozkład pomieszczeń, czy zapewniają komfort i swobodę każdemu domownikowi. Zobacz czy są ustawne i nie wymagają np. mebli wyłącznie pod wymiar, co zdecydowanie powiększy Ci koszty, związane z przeprowadzką. Przyjrzyj się – podłogom, drzwiom, łazience oraz kuchni. Te 4 czynniki wymagają największych nakładów finansowych podczas remontu, a ich nie najlepsza jakość może obniżyć wartość nieruchomości. Nie bój się targować! Cena podana przez sprzedającego zazwyczaj jest ceną wyjściową, obliczoną na ewentualne negocjacje. Zwróć uwagę na to, jak twoje mieszkanie jest zorientowane względem stron świata. Najbardziej optymalne to te, których okna skierowane są na południowy-zachód. Taka orientacja pozwoli Ci maksymalnie wykorzystać światło dzienne i jest gwarancją dobrego nastroju.

Wsłuchaj się! Sprawdź, czy mieszkanie nie ma „za cienkich ścian”, które sprawią, że Ty będziesz wiedział wszystko o sąsiadach, ale oni o Tobie również. Wyjrzyj przez okno – zobacz co widzisz. Być może Twoje okna skierowane są na plac zabaw, bądź ruchliwy parking?  Jeżeli tak, możesz zapomnieć o ciszy, po powrocie z pracy, szczególnie latem, gdzie otwierasz okno i więcej osób przebywa na zewnątrz. Nie zapomnij dopytać o operatorów mediów, będących w danej lokalizacji. Mała konkurencja jest często powodem zbyt wysokich cen, jakie przyjdzie Ci płacić za dostęp do ich usług. Dowiedz się koniecznie ile wynosi czynsz wraz z funduszem remontowym! Comiesięczne opłaty powinny być dla Ciebie jedną z ważniejszych kwestii, jakie powinien brać pod uwagę, podczas wyboru mieszkania.

Jak sam widzisz znalezienie idealnego mieszkania, z rynku wtórnego nie jest najłatwiejszą rzeczą. Na pewno nie podejmuj decyzji pochopnie i pod wpływem emocji. Skorzystaj z naszych wskazówek, a jeżeli czujesz się niepewnie nasz doradca pomoże Ci wybrać bezpieczne i komfortowe mieszkanie, dopasowane do Twoich potrzeb.

DORADCA GrupyCDF POMOŻE CI również w otrzymaniu kredytu:

 • Porównaniu ofert z 23 banków i uzyskaniu wstępnej decyzji kredytowej - już podczas pierwszego spotkania,
 • Wyborze najlepszej oferty - najdogodniejszego systemu rat, okresu kredytowania,
 • Sporządzeniu i złożeniu wniosków w wybranych bankach,
 • Skompletowaniu niezbędnych dokumentów, dotyczących nabywanej nieruchomości.
 • Omówieniu warunków umowy kredytowej
 • Pomocy na każdym etapie procesu transakcyjnego

 

KONTAKT

 • Centrum Doradztwa Finansowego i Nieruchomości
 • GrupaCDF
 • Ul. Mazurska 12/18
 • 10-520 Olsztyn
 • Tel. 89 527 78 13
 • Email: biuro@grupacdf.pl
 • Facebook.com/grupacdf

 

 

Paweł BuczyłkoDoradca finansowy

Menadżer, związany z branżą doradztwa finansowego i nieruchomości od 9 lat. Ekspert w dziedzinie finansów osobistych, rynku nieruchomości oraz form pozyskiwania funduszy Unii Europejskiej dla sektora MŚP.
Doświadczenie zawodowe zdobywał w m.in. w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości S.A., bankach oraz jako manager w firmie Expander. Absolwent wydziałów Ekonomii i Informatyki Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego. Ukończył studia podyplomowe w zakresie wyceny nieruchomości oraz prawa podatkowego i skarbowości.
Od pierwszych chwil założenia Centrum Doradztwa Finansowego i Nieruchomości GrupaCDF zajmuje się tworzeniem i wdrażaniem modelu biznesowego, koordynacją procesów sprzedaży oraz wdrażaniem strategii rozwoju.
Interesuje się finansami osobistymi, rynkiem nieruchomości, zarządzaniem przedsiębiorstwem. W pracy jest zwolennikiem budowania pozytywnej motywacji, pracy zespołowej i zaangażowania. Miłośnik aktywnego trybu życia. Sport traktuje jako kolejny sposób na przełamywanie własnych granic.

tel: +48 510 272 141
email: pawel.buczylko@grupacdf.pl

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz być z nami na bieżąco zapisz się do newslettera


Bądź na bieżąco

Centrum Doradztwa Finansowego i Nieruchomości GrupaCDF
10-520 Olsztyn, ul. Mazurska 12/18
tel. 89 527 78 13