logo

14.02.2019

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem. Gdzie, na ile za ile?

Czy kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem jest rzeczywiście korzystnym wyjściem dla klienta. Od niedawna na naszym rynku możemy zauważyć, że banki wychodzą z propozycjami takich kredytów.  Co więcej – takie działania wspierane są przez UOKiK, bo według urzędu z kredytu ze stałym oprocentowaniem płyną dwie ważne korzyści. Pierwsza oznacza niższe ryzyko dla kredytobiorcy, a druga zdaniem UOKiK daje zapewnienie stabilności sektora finansowego

 

PLUSY I MINUSY KREDYTU ZE STAŁYM OPROCENTOWANIEM

Z punktu widzenia klienta- kredyty ze stałym oprocentowaniem ma jedną, słuszną zaletę. To stały koszt spłaty odsetek. Ciągle wielu z nas, jak wynika z ostatniego raportu z sektora kredytów, postrzega sukces finansowy jako brak zobowiązania finansowego. To dlatego tak dużą wagę przykładamy do wysokości rat i ich stałego poziomu. Minusem dla konsumenta jest krótkotrwałość oferty. Maksymalny okres kredytowania na warunkach stałej spłaty wynosi do 5 lat, jednak okres ten można wydłużyć.

Ważną informacją dla zainteresowanych takim kredytem jest to, że w okresie stałej stopy oprocentowania nie ma mowy o tym, by w momencie spadku stóp procentowych rata uległa pomniejszeniu. Dodatkowo należy liczy się z tym, że kredyty oprocentowane wg stałej stopy procentowej charakteryzują się obecnie znacznie wyższym oprocentowaniem niż te oprocentowane wg zmiennej stopy procentowej. Wyższe odsetki kredytów ze stałym oprocentowaniem są niczym innym jak opłatą za wygodne i komfortowe spłacanie takiej samej kwoty co miesiąc.

GDZIE MOŻEMY SZUKAĆ OFERT?

Na naszym rynku  jak na razie wiadomo o pięciu ofertach kredytów ze stałym oprocentowaniem.  Pochodzą z trzech banków, a warto wspomnieć że na rynku ogółem istnieje 16 banków. Pierwsza oferta pochodzi od Santandera. I tutaj- okres spłaty w przypadku hipoteki to 20 lat, a stałą stopę oprocentowania mamy na 5 lat. Następna propozycja pochodzi z ING Banku Śląskiego, gdzie od 4 lutego obowiązują nowe oferty. Co do stałej stopy oprocentowania- jak u poprzednika okres spłaty ze stałą stopą wynosi 5 lat. Kolejną propozycje ma dla starających się o dom PKO BP oraz PKO Bank Hipoteczny, tutaj ponownie spłacamy ze stałą stopą oprocentowania przez 5 lat, reszta to oprocentowanie zmienne.

CO PO 5 LATACH?

Dwie, na trzy dostępne propozycje mają możliwość odnowienia stałej stopy- tutaj taka oferta wypływa z ING oraz PKO. Decydując się na kredyt oferowany przez Santandera musimy liczyć się z bezpowrotnie wykorzystaną możliwością stałej stopy oprocentowania po pięciu latach.   Co oznacza zmiana oprocentowania? Warsaw Interbank Offered Rate, czyli WIBOR- wskaźnik odpowiadający za wysokość oprocentowania kredytu na polskim rynku. Po przejściu na zmienne oprocentowanie znika konieczność opłacania marży, czy wyższego oprocentowania będącego „opłatą” za komfort stałej raty. Dodatkowo, przez pierwsze od 3 do 6 miesięcy po przejściu na stałe oprocentowanie będzie trwał proces wyrównania oprocentowania.