logo

27.09.2019

7 rzeczy, o których warto pamiętać przy zakupie nowego mieszkania

Każdego roku rynek nieruchomości cechuje się coraz większymi obrotami. Wpływ na to ma zwiększający się popyt oraz stale budowane nowe osiedla bloków i domów jednorodzinnych. Dzięki temu wszystkie osoby zainteresowane kupnem mieszkania mogą znaleźć opcję wpasowującą się w ich oczekiwania i potrzeby. Zakup mieszkania to bardzo poważna decyzja, która jednak czeka, na pewnym etapie życia, dużą część osób. Przyjrzyjmy się więc najważniejszym rzeczom, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie nowego mieszkania.

Określenie własnego budżetu

Pierwszy krok przy podejmowaniu jakiejkolwiek decyzji związanej z finansami nie może być inny. Wzięcie pod uwagę tego, jakimi środkami dysponujemy jest bardzo istotne, dlatego watro od tego rozpocząć poszukiwania mieszkania. Jasne określenie kwoty, którą jesteśmy gotowi oraz możemy poświęcić na zakup nowego mieszkania jest kluczowe, ponieważ z góry pozwala nam zawęzić obszar poszukiwanych mieszkań do konkretnej grupy wpasowującej się w nasze możliwości budżetowe. Określenie budżetu pokaże również, na jaki metraż oraz standard mieszkania możemy sobie pozwolić. Czasem cena może być także podyktowana tym, w jakim miejscu i dzielnicy położona jest nieruchomość. Przy określaniu budżetu powinniśmy wziąć pod uwagę zarówno środki własne, jak i otrzymane z kredytów oraz innych źródeł finansowania.

kredyty-ubezpieczenia-mieszkania-domy-doradca

Zwróćmy uwagę na dodatkowe koszty

 

Kiedy przeliczymy swój dostępny budżet możemy mieć dużą chęć do rozpoczęcia poszukiwań swojego nowego, wymarzonego mieszkania. Niestety, nie można zapomnieć również o wszystkich dodatkowych kosztach związanych z zakupem nieruchomości. Do ceny zakupu musimy doliczyć m.in. opłaty sądowe, podatek od czynności cywilnoprawnych, w przypadku współpracy z pośrednikiem również jego prowizję oraz wiele innych opłat. Jeszcze przed dokonaniem zakupu warto zapytać i sprawdzić, jak przedstawia się sytuacja ze wszystkimi dodatkowymi opłatami wiązanymi ze wspólnotą mieszkaniową oraz spółdzielnią. Może to być np. planowany remont. Jeżeli sami decydujemy się na zakup mieszkania, w którym musi zostać przeprowadzony remont, wato z góry oszacować granice kosztów i następnie doliczyć do ceny zakupu kwotę z górnej części oszacowanych kosztów. Pozwoli to na spokojne podjęcie decyzji, czy na pewno możemy sobie pozwolić na zakup konkretnej nieruchomości. Pomocą w oszacowaniu kosztów remontu mogą posłużyć profesjonalne firmy budowlane lub indywidualni eksperci.

 

Wybór rodzaju nieruchomości

 

Kolejną istotną rzeczą, o której warto pamiętać przed przestąpieniem do wertowania dostępnych ofert zakupu nieruchomości, konieczne jest określenie tego, jaki rodzaj budownictwa nas najbardziej interesuje. Obecnie wybór jest bardzo szeroki, ponieważ liczne miasta Polski, jak np. Olsztyn, rozrastają się w dużym tempie, dlatego możemy zdecydować o tym, gdzie chcemy mieszkać, oraz czy nasz budżet jest wystarczający na konkretny zakup. Możemy wybrać nowy blok na świeżo wybudowanym osiedlu, odremontowaną kamienicę w centrum miasta, nieco starsze mieszkanie w bloku z tzw. wielkiej płyty lub dom (szeregowy i jednorodzinny). Przy wyborze rodzaju nieruchomości do kupna, warto przyjrzeć się także temu, jak prezentuje się klatka schodowa, podwórko oraz piwnica w danym miejscu. Jest to nie tylko wskaźnik tego, w jakich warunkach będziemy żyli, ale również tego, jakimi ludźmi będziemy się otaczać wśród sąsiadów. Szukając idealnego mieszkania warto zainteresować się tym, ile lat ma budynek, z czego jest budowany, w jakim stanie są windy oraz klatka schodowa, a także o sytuację z miejscami parkingowymi, garażami i piwnicą.

 

Oglądnięcie mieszkania w odpowiednim świetle

 

Kiedy uda nam się zawęzić swoje poszukiwania do kilku mieszkań, przychodzi pora na ich odwiedziny oraz oglądnięcie wnętrz. Najlepiej to zrobić przy naturalnym świetle, kiedy jest widno. Pozwala to na skuteczną ocenę otoczenia i wykończenia mieszkania. Dzięki temu od razu możemy wypatrzeć ewentualne mankamenty, które mogą zdyskwalifikować mieszkanie lub pomóc w wynegocjowaniu nieco lepszej ceny. Nie zawsze jednak istnieje możliwość oglądnięcia mieszkania w najbardziej pasujących nam godzinach z racji tego, że osoby sprzedające mogą towarzyszyć nam jedynie w godzinach popołudniowych. Jeżeli jednak konkretna nieruchomość szczególnie nas zainteresuje, mimo wszystko warto zobaczyć ją także za dnia.

Ocena stanu mieszkania

Ocena stanu mieszkania wydaje się czymś oczywistym podczas poszukiwań miejsca, które ma w przyszłości służyć przez długie lata. Wiele osób nie zawsze jednak wie, jak w prawidłowy sposób ocenić stan wewnątrz danego mieszkania. Przede wszystkim istotne jest to, czy możemy od razu wprowadzić się do konkretnego miejsca. Jeśli nie, to czy jest to jedynie kwestia umeblowania czy również wykonania prac remontowych. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami. W największej mierze trzeba przyjrzeć się temu, jak prezentują się okna, drzwi, podłogi oraz elementy stałe. Jeżeli dojdziemy do wniosku, że konieczne będzie dołożenie dużej sumy do odnowy, można potraktować to jako argument przy negocjacjach ceny.

Sprawdzenie statusu prawnego nieruchomości

Znalezienie idealnego mieszkania nie jest łatwe, ale po poświeceniu chwili na rzetelne przeglądniecie wielu ofert, każdy znajdzie coś dla siebie. Kiedy wybierzemy już nieruchomość, która szczególnie przypadła nam do gustu, konieczne jest skontrolowanie statusu prawnego. Osoba, która sprzedaje mieszkanie powinni pokazać nam akt notarialny nabycia mieszkania lub ewentualnie przydział członkowski ze spółdzielni. Dodatkowe informacje możemy znaleźć w księdze wieczystej, z której dowiemy się, czy mieszkanie nie jest obciążone hipoteką. Warto również poprosić o zaświadczenie o braku zaległości czynszowych.

Gotowość na dodatkowe koszty

Kiedy planujemy zakup mieszkania z reguły mamy świadomość dużych kosztów. Niestety czasem są one jeszcze wyższe niż przypuszczaliśmy. Czasem konieczne jest wzięcie kredytu na zakup nieruchomości, kiedy środki własne nie są wystarczające. W takiej sytuacji warto zawrzeć umową przedwstępną. Polega to na tym, że osoba kupująca płaci zadatek, który jest pewną częścią całości ceny nieruchomości. Warto mieć na uwadze to, że przepadnie on w momencie, kiedy odstąpimy od umowy po jej podpisaniu. Decydując się na umowę przedwstępną możemy jednak liczyć na wynegocjowanie lepszej oferty kredytowej od banku.

Centrum Ekspertów Finansowych i Nieruchomości GrupaCDF – profesjonalne doradztwo

Niezależnie od tego, czy celem naszego zakupu jest apartament, działka, mieszkanie czy dom, zawsze przyda się profesjonalne doradztwo w kupna i wszystkich formalności związanych z zakupem nieruchomości. Eksperci pomogą w wyborze najlepszej oferty dostosowanej do potrzeb konkretnego klienta. Możemy także liczyć na pomoc w kwestii ubezpieczenia oraz kredytów. GrupaCDF pomaga także osobom, które zainteresowane są sprzedażą swojej nieruchomości. Doskonale przeprowadzana reklama kierowana do potencjalnie zainteresowanych osób sprawia, że klienci szybko mogą sprzedać swoje działki oraz mieszkania.