logo

07.09.2022

Co kupić jako inwestycję? Kawalerka czy mieszkanie dwupokojowe?

W dzisiejszych niestabilnych czasach galopującej inflacji, a co za tym idzie wysokich cen, oraz topniejących oszczędności wielu Polaków decyduje się na zakup mieszkania na wynajem. Potencjalni kupcy nie zniechęcają się przez pryzmat bardzo wysokich cen transakcyjnych na rynku nieruchomości. Patrzą na inwestycję długoterminowo, co daje im bezpieczeństwo ulokowania środków w pewnym aktywie jakim jest nieruchomość. Jednym z pytań, na które potencjalny kupujący powinien sobie odpowiedzieć przed zakupem nieruchomości jest to, czy chce nabyć mieszkanie jednopokojowe, czy dwupokojowe. Poniżej zostaną przedstawione wady i zalety konkretnych nieruchomości. Należy mieć na uwadze, że nieruchomość niezależnie od metrażu powinna znajdować się w dobrej lokalizacji. Najlepiej gdyby była kupiona na rynku deweloperskim i w sposób nowoczesny wykończona. Im będzie nowsza, oraz lepiej wykończona, biorąc pod uwagę dobre skomunikowanie z punktami użyteczności publicznej tym będzie łatwiej ją wynająć, niezależnie od metrażu, czy ilości pokoi. Warto kierować się tymi wskazówkami, ponieważ nieruchomości się starzeją, to co dziś jest stare, za dziesięć lat niekoniecznie będzie dobrym aktywem na sprzedaż. Zmieniają się potrzeby najemców, coraz więcej osób patrzy na wygodę nawet w postaci windy na klatce.

Skuteczna sprzedaż nieruchomości z biurem nieruchomości Olsztyn

 

Zakup kawalerki

W przypadku zakupu kawalerki cena transakcyjna będzie niższa z uwagi na metraż. W przeliczeniu na cenę za metr kwadratowy mieszkania okazuje się, że jednostkowo metr kosztuje zdecydowanie więcej, jak w przypadku większego mieszkania. Jednak w tej sytuacji nawet wygórowana cena za metr daje efekt niższej ceny zakupu mieszkania z uwagi na niewielki metraż. Na kupno kawalerki nie brakuje chętnych. Lokale jednopokojowe cieszą się największą popularnością. Małe mieszkania generują też niższe koszty utrzymania, dzięki czemu potencjalnych nabywców na najem jest więcej. Warto pamiętać, że z uwagi na niższy koszt zakupu kawalerki, mniejszy jest próg wejścia na rynek jako inwestor. W tym przypadku łatwiej jest kupić mieszkanie za gotówkę, bez użycia kredytu hipotecznego. W dzisiejszych czasach, gdy ciężko o kredyt hipoteczny, z uwagi na fakt zahamowania akcji kredytowej łatwiej jest kupić takie mieszkanie i szybciej zdecydować się na jego najem. Cenę mieszkania kształtuje również jego lokalizacja. Należy zwrócić uwagę na punkty użyteczności publicznej, dostępność placówek, oraz sklepów przy zakupie mieszkania. Im lepiej skomunikowane miejsce, w którym znajduje się lokal, tym wyższa cena jego zakupu.

Czy to się opłaca?

Warto wziąć pod uwagę potencjalną stopę zwrotu z inwestycji. Do jej obliczenia potrzebujemy zawrzeć cenę zakupu nieruchomości, oraz prognozowany zysk z najmu. Dzięki tym dwóm danym, łatwo policzyć, kiedy inwestycja się zwróci. W oparciu o te obliczenia w pierwszej kolejności powinna być podejmowana decyzja o zakupie nieruchomości. Większość inwestorów właśnie tak oblicza poziom zysku z lokaty jaką jest zakup mieszkania. Jednak zdarzają się osoby które kupują lokal biorąc pod uwagę tylko cenę, niekoniecznie zarabiając dobrze na wynajmie, nawet w długim okresie czasu. Kawalerka z balkonem będzie dobrym rozwiązaniem, z uwagi na fakt spędzania wieczoru na świeżym powietrzu. Niewielkie lokale oraz ich funkcjonalność decydują o tym, czy nabywca będzie chciał te mieszkanie kupić. Szczególną uwagę zwrócić należy na pomieszczenia przynależące do mieszkania, które pomogą pomieścić przedmioty przyszłego najemcy np. piwnica, garaż, czy pomieszczenie gospodarcze.

Skuteczne kupno mieszkania z biurem nieruchomosci Olsztyn

 

Zakup mieszkania dwupokojowego

Osoby, które zainteresowane są zakupem mieszkania dwupokojowego oprócz kierowania się ceną, czasem biorą pod uwagę trendy wynajmu. Na rynku nieruchomości jakiś czas temu popularny był kierunek, w którym nabywca na najem kupował większe mieszkanie, a je z kolei wynajmował na osobne pokoje pracownikom, studentom czy singlom. Dodatkowo szanse na najem wzrastały poprzez wynajem osobom posiadającym dzieci, myślących o przyszłości. Ponadto wiele starszych osób sprzedaje swoje domy i wraz z oszczędnościami życia podejmuje się wynajmu dwóch pokoi na własne potrzeby. Patrząc przez ten pryzmat na mieszkania dwupokojowe, od razu widać, że jest to lokum które można wynająć bez większych problemów. Mieszkanie dwupokojowe jest droższe od jednopokojowego, więc tutaj możliwości wejścia na rynek są mniejsze jak przy zakupie kawalerki, zwłaszcza dziś, gdy ceny są wysokie, a kredyty hipoteczne prawie niedostępne. Tutaj również jak w przypadku kawalerki, mocne czynniki do kształtowania ceny ma lokalizacja, pomocnicze pomieszczenia przypisane do lokalu, takie jak garaż, czy piwnica. Dużym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwupokojowe w centrum miasta, najlepiej z rynku pierwotnego. Te z wielkiej płyty również są na bieżąco sprzedawane, jednak należy mieć na uwadze wyższe koszty utrzymania ze względu na opłaty do spółdzielni. Im mniejszy czynsz, tym łatwiej będzie znaleźć osobę chętną na wynajem.

Kawalerka czy mieszkanie dwupokojowe – jaka decyzja?

Nikt nie jest jednoznacznie stwierdzić, która nieruchomość będzie korzystniejsza na najem bez przeliczenia stopy zwrotu. Tak jak zostało napisane powyżej, nie tylko cena nieruchomości powinna być wyznacznikiem przy wyborze mieszkania. Może okazać się, że droższa kawalerka, będzie generowała większy zysk niż tańsze dwupokojowe mieszkanie. Przed zakupem mieszkania należy przeliczyć dokładnie środki finansowe, jakie można przeznaczyć na zakup nieruchomości. Decydując się na zakup nieruchomości należy sprawdzić ceny mieszkań w okolicy. Jako lokata kapitału jedno i drugie rozwiązanie będzie dobre, jeśli stać nas na nie bez znaczących, drogich kredytów hipotecznych akurat w tej chwili. Biorąc pod uwagę temat rynku nieruchomości, można zauważyć, że duże mieszkania zawsze cieszyły się większą ilością chętnych na najem. Dzięki czemu ryzyko nie trafienia związane z zakupem nieruchomości spada do minimum. Biorąc pod uwagę zakup mieszkania jednopokojowego w centrum i w dużych miastach np w Warszawie, liczyć można, że stopa z inwestycji będzie mocno zadowalająca krótko i długoterminowo. Im większy metraż kawalerki tym lepiej.

Za i przeciw

Przy zakupie mieszkania należy przemyśleć komu wynająć mieszkanie, jaka grupa docelowa jest w zasięgu naszego wzroku. Czy to będzie singiel? Czy rodzina posiadająca dzieci? Czy w grę wchodzi powiększenie się rodziny? Nie każdy decyduje się na wynajem rodzinie z dziećmi z uwagi na prawa lokatorów i ewentualne problemy przy przeniesieniu rodziny, więc w tym wypadku wynajem kawalerki okazać się może bezpieczniejszym rozwiązaniem. Do podjęcia decyzji, która nieruchomość będzie korzystniejsza, należy wziąć pod uwagę własne, indywidualne przekonania, oraz cechy charakterystyczne nieruchomości, którą przyszli klienci biorą pod uwagę. Kupno mieszkania dwupokojowego będzie dobrą opcją dla klienta, który dysponuje odpowiednią ilością gotówki. Jeśli portfel inwestora jest mniejszy, powinien wybrać również skromniejszą nieruchomość. Przy zakupie nieruchomości ważne jest, czy mieszkanie znajduje się w bloku z wielkiej płyty, czy może jest to stan deweloperski, czy wymaga remontu, czy będzie wynajmowane taniej, ale standard jest jedynie zadowalający. Koszty składające się na nieruchomość, takie jak przeprowadzony remont, czy koszty związane z notariuszem podwyższają cenę nieruchomości i na to należy być gotowym. Mieszkania z rynku wtórnego, prawie zawsze wymagają co najmniej odświeżenia. Na rynku najmu jest wiele ofert mieszkań w różnym stanie, w wielu lokalizacjach o różnym metrażu. Dobrze, jest sprawdzić, których mieszkań brakuje, lub chociaż sprawdzić konkurencję przed zakupem upatrzonego typu mieszkania. Biorąc pod uwagę tak wiele czynników nie można dojść do jednego wniosku. Okazać się może, że każdy wybór będzie dobry, jako zabezpieczenie przyszłości naszej lub naszych dzieci.

Biuro nieruchomości Olsztyn to eksperci finansowi i specjaliści od sprzedaży nieruchomości w jednym miejscu

 

Potrzebna pomoc?

Jeśli nie jesteś pewien, oraz potrzebujesz pomocy przy analizie nieruchomości, która jesteś zainteresowany, skorzystaj z naszej pomocy. Jako Grupa CDF Biuro nieruchomości Olsztyn zajmujemy się analizą nieruchomości, oraz Twoich potrzeb. Jako doradca, pomożemy wybrać nieruchomość na miarę szytą, przy czym sprawdzimy kwestie formalne sprzedawanej nieruchomości, oraz przygotujemy pod kątem prawnym. Odpowiadamy za sprawny proces przygotowania Cię do wnioskowania o kredyt, np. kredyt hipoteczny, współpracujemy z bankami, tak aby proces kupna nieruchomości był szybki i przyjemny. Można na nas liczyć pod kątem obsługi prawnej, oraz merytorycznej. Nieważne jakie lokum chcesz kupić, Twoja inwestycja z nami będzie spełnieniem Twoich marzeń. Mamy świadomość, że na rynku znajduje się bardzo dużo ofert, nie zawsze uczciwych cenowo, lub posiadających kłopotliwy stan prawny. W tych sytuacjach jako biuro nieruchomości szybko zweryfikujemy bezpieczeństwo złożonych przez Ciebie ofert. Zakup mieszkania dla siebie, lub na wynajem jest nie lada wyzwaniem, dlatego chętnie pomożemy. Po zakupie nieruchomości, pomożemy prowadzić mieszkanie, a z naszą pomocą przygotujesz odpowiednią umowę najmu.