18.07.2022
Czy każdy kredyt można skonsolidować?
Myślisz o kupnie nieruchomości, ale obawiasz się kolejnego zobowiązania finansowego. Za chwilę stracisz płynność finansową i za wszelką cenę chcesz uniknąć długów. A może potrzebujesz zastrzyku gotówki, ale obawiasz się kolejnych formalności? Zaczynasz gubić się w terminach oraz wysokościach spłat swoich zobowiązań i chcesz nad tym zapanować. To tylko kilka powodów, dla których kredyt konsolidacyjny może okazać się dobrym rozwiązaniem.
Co to jest i na czym polega kredyt konsolidacyjny? Kiedy możesz liczyć na takie rozwiązanie i dlaczego warto skorzystać z pomocy doradcy finansowego np. w ramach usług oferowanych przez biuro nieruchomości? To najczęściej pojawiające się pytania, dotyczące takiej formy kredytowania. Sprawdź, czy może być to rozwiązaniem Twoich problemów i w czym może pomóc Ci Grupa CDF.
Co to jest kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny, jak nazwa wskazuje, polega na połączeniu wszystkich zobowiązań finansowych w jedno. To kredytobiorca decyduje, jakie zobowiązania chce połączyć, ale różne banki pozwalają na konsolidacje odmiennych zadłużeń. Ubiegając się o kredyt konsolidacyjny, możesz uzyskać kredyt celowy, czyli taki, dzięki któremu masz możliwość spłacić dotychczasowe zadłużenie.
Jakie kredyty można konsolidować?
Kredytobiorca, składając wniosek kredytowy wybiera zobowiązania finansowe, które chce połączyć w jedno. To od oferty konkretnego banku zależy, jakie zobowiązania mogą podlegać konsolidacji.
Może to być:
- kredyt gotówkowy,
- kredyt samochodowy,
- kredyt ratalny,
- kredyt mieszkaniowy,
- zobowiązanie z karty kredytowej,
- debet w rachunkach,
- pożyczka udzielona przez inne instytucje finansowe (np. parabanki).
Z uwagi na to, że kredytobiorca składa wniosek i podlega ocenie pod kątem zdolności kredytowej, ważne jest, aby ubiegać się o połączenie zobowiązań zanim wystąpi zadłużenie. Doradca kredytowy na pewno sprawdzi rejestry BIK (Biuro Informacji Kredytowej) oraz KRD (Krajowy Rejestr Dłużników).
Poza rodzajem zobowiązań, ofertą banku oraz zdolnością kredytową, ważną rolę odgrywa suma zadłużenia.
Kiedy kredyt konsolidacyjny się opłaca?
Jak w przypadku każdego innego kredytu, również podczas ubiegania się o kredyt konsolidacyjny, należy spełniać określone warunki. Przede wszystkim zostanie oceniona zdolność kredytowa klienta. Doradca finansowy będzie prosił o przedstawienie m. in:
- umów kredytowych lub innych dokumentów potwierdzających posiadane zobowiązania,
- zaświadczenia o zarobkach,
- dowodu tożsamości.
Dokona on oceny zdolności kredytowej na podstawie przedstawionych dokumentów oraz rejestrów m. in. BIK i KRD. Dlatego wzięcie kredytu konsolidacyjnego opłaca się, kiedy:
- posiadasz liczne zobowiązania (nawet na niskie kwoty), co generuje wysokie koszty całkowite, co w obecnej sytuacji ekonomicznej, może przełożyć się na trudności w spłacaniu zobowiązań. W zależności od warunków oferowanych przez dany bank, wysokość raty kredytu konsolidacyjnego może okazać się niższa niż suma pojedynczych spłat, więc zachowanie płynności finansowej stanie się łatwiejsze,
- z uwagi na mnogość zobowiązań finansowych zaczynasz gubić się w terminarzu spłat. Pod względem organizacyjnym, zdecydowanie łatwiej jest opłacić jedną ratę kredytu połączonego niż wnieść wiele opłat zgodnie z terminarzem,
- z upływem czasu warunki, na jakich możesz zaciągnąć kredyt konsolidacyjny są korzystniejsze niż te, kiedy przyznano Ci obecne pożyczki. Również harmonogram spłat może okazać się korzystniejszy. W takim przypadku warto rozważyć połączenie dotychczasowych zobowiązań.
Jakie są rodzaje kredytów konsolidacyjnych?
Udając się do rzetelnego doradcy kredytowego, powinien on poinformować, że istnieją dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych.
Pierwszy z nich to kredyt konsolidacyjny gotówkowy, który zazwyczaj jest prostszy w uzyskaniu. Poza wnioskiem kredytowym wystarczą podstawowe dokumenty, zdolność kredytowa i w niektórych przypadkach niewielkie zabezpieczenie. W tym przypadku często bank spłaca nasze zadłużenie nie wypłacając gotówki, ani nie przelewając sumy na konto. Z reguły okres kredytowania jest krótszy niż w przypadku kredytu hipotecznego.
Drugim rodzajem jest kredyt konsolidacyjny hipoteczny, który dodatkowo wymaga zabezpieczenia w postaci ustanowienia hipoteki na nieruchomości należącej do kredytobiorcy albo osoby poręczającej. W tym przypadku można liczyć, że kwota kredytu będzie sięgała maksymalnie wartości hipoteki. Jeśli chodzi o okres kredytowania, to może być on maksymalny i wynosić 30 lat. W tym przypadku, doradca kredytowy będzie wymagał także dokumentów związanych z nieruchomością, na której ma być ustanowiona hipoteka.
Jakie są zalety kredytów konsolidacyjnych?
Niewątpliwą, jedną z największych zalet zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego jest to, że jego miesięczna rata do spłaty jest niższa niż suma poszczególnych zobowiązań sprzed połączenia. W wielu przypadkach zapewne pomoże to w odciążeniu budżetu domowego. Z tą kwestią wiąże się także to, że nie trzeba pamiętać o terminowych spłatach kilku rat, a jedynie o jednej. Ułatwia to znacznie rozplanowanie domowego budżetu i odciąża psychicznie.
Jeśli pozwala na to wyliczona przez bank zdolność kredytowa, to kredytobiorca może wnioskować o kwotę większą niż wynosi jego obecne zadłużenie. Przeważnie wysokość tej „nadwyżki” oscyluje w granicach od 10% do 25% wysokości całego kredytu. W praktyce wygląda to tak, że część funduszy kredytu konsolidacyjnego jest dysponowana przez bank na spłatę całości zadłużenia, a pozostałe fundusze zostają klientowi wypłacane w gotówce lub przelane na konto. Można je wtedy wydać na cele niezwiązane z zadłużeniem, np. zakup nieruchomości.
Kredyt konsolidacyjny jest sposobem na uniknięcie wpadnięcia w spiralę długów przez tak zwane przekredytowanie. Zjawisko to następuje, kiedy zobowiązania wynoszą więcej niż 50% miesięcznego dochodu netto. Naturalnie, o połączeniu kredytów należy pamiętać zanim nastąpi zadłużenie. Doradca finansowy na pewno sprawdzi historię kredytową w rejestrze BIK.
Jeśli mowa o historii kredytowej i rejestrze BIK, to warto wspomnieć, że dla niektórych banków lepiej wygląda połączenie kilku mniejszych zadłużeń w jeden większy kredyt. Jeżeli więc bierzesz pod uwagę w niedalekiej przyszłości ubiegać się o pożyczkę, to może lepiej najpierw pomyśleć o skonsolidowaniu już istniejących zobowiązań finansowych.
Jakie są wady kredytów konsolidacyjnych?
Oczywiście kredyty konsolidacyjne mają także kilka wad. Niewątpliwie jedną z nich jest wydłużenie okresu kredytowania. Logicznym jest, że aby rata połączonej pożyczki była niższa od sumy mniejszych zobowiązań, to okres spłaty zadłużenia musi ulec wydłużeniu.
Powiązane jest to oczywiście z faktem, iż koszta kredytu również się zwiększą. Wpływ ma na to np. prowizja banku, którą należy opłacić za nowy produkt, lub opłata za ustanowienie hipoteki na nieruchomości, jako zabezpieczenia.
Dla niektórych kredytobiorców problematyczny może okazać się czas wydania decyzji o przyznaniu kredytu konsolidacyjnego. Szczególnie zdarza się tak w przypadku kredytów konsolidacyjnych hipotecznych.
Dlaczego warto wybrać Grupę CDF i Biuro Nieruchomości Olsztyn?
Jak można łatwo zauważyć, decyzję o kredycie konsolidacyjnym należy podjąć niezwykle świadomie i odpowiedzialnie. Najlepiej, jeśli poprzedzi ją dokładna analiza sytuacji finansowej, skrupulatna symulacja domowego budżetu w przyszłości oraz dostępnych na rynku ekonomicznym opcji kredytów konsolidacyjnych.
Właśnie dlatego warto skorzystać z pomocy Biura Nieruchomości Olsztyn należącym do Grupy CDF. Pracownicy Centrum Ekspertów Finansowych i Nieruchomości to prawdziwi profesjonaliści i znawcy tematu w swoich dziedzinach.
Biuro Nieruchomości Olsztyn pomoże Ci znaleźć i zakupić Twój wymarzony dom, czy mieszkanie. Doradca finansowy dogłębnie przeanalizuje sytuację każdego klienta i rzetelnie przedstawi dostępne opcje rozwiązań finansowania zakupu. Niemal bezproblemowo przeprowadzi Cię po zawiłościach związanych z kredytem, dopilnuje skompletowania wszystkich wymaganych dokumentów, sprawdzi Twoją zdolność kredytową, pomoże wynegocjować dogodne warunki udzielenia Ci pożyczki. Doradzi także w kwestii ubezpieczenia, czy inwestycji i oszczędzania.
Biuro nieruchomości Olsztyn to doskonały wybór współpracy również wtedy, gdy chcesz sprzedać nieruchomość. Eksperci z biura nieruchomości kompleksowo pomogą przygotować nieruchomość do sprzedaży. Indywidualnie spojrzą na Twoje potrzeby oraz oczekiwania, stworzą indywidualny plan marketingowy. Fachowo wynegocjują najwyższą cenę zbywanej nieruchomości.