logo

20.09.2019

Kim w ogóle jest doradca kredytowy?

Często przed decyzją o wzięciu kredytu hipotecznego rozważamy na poważnie skorzystanie z usług profesjonalnego doradcy kredytowego. Zapewne nieraz obiło Ci się o uszy, że jest to osoba, która może udzielić znacznej pomocy przy podejmowaniu decyzji kredytowych oraz znacznie ułatwić cały proces. Bardzo często jednak potencjalni kredytobiorcy zastanawiają się, czy taka usługa nie wiąże się z wyrzuceniem pieniędzy w błoto za słuchanie rad, które można znaleźć za darmo w internecie. Na czym dokładnie polegają obowiązki doradcy kredytowego i czy skorzystanie z jego usług rzeczywiście się opłaca? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te i wszystkie inne nurtujące Cię pytania.

ubezpieczenia_kredyty_pożyczki_Olsztyn
grupacdf.pl – pewny i tani kredyt w Olsztynie.

W życiu większości ludzi, którzy planują zakup nowej nieruchomości, przychodzi moment, w którym muszą oni zmierzyć się z machiną bankową i wszystkimi formalnościami, których załatwienie jest nierozerwalnie związane z możliwością wzięcia kredytu hipotecznego. Proces, podczas którego staramy się o kredyty czy pożyczki, zazwyczaj wiąże się także z dużą ilością stresu. Zachodzimy w głowę, do jakiego banku się udać, na jaki kredyt dokładnie się zdecydować, żeby wszystko poszło zgodnie z naszymi planami. Podpytujemy znajomych, jednak nie zawsze to, co było najlepsze dla innych, sprawdzi się także w naszym przypadku. Wertujemy strony internetowe, jednak każda napotkana porównywarka kredytów zdaje się mówić się innego. Żeby nie zwariować w tym gąszczu informacji, niektórzy postanawiają skorzystać z usług profesjonalnego doradcy kredytowego. Zanim jednak zdecydujemy się na ten krok dobrze dowiedzieć się wszystkiego o tej instytucji. Teoretycznie doradca ma nam pomóc zaoszczędzić, jednak skąd mamy mieć pewność, że nie będzie interesował go tylko i wyłącznie zysk?

 

Kim w ogóle jest doradca kredytowy? Czym dokładnie się zajmuje?

Wiele osób jest zdania, że doradcą finansowym może zastać każda wzięta z ulicy osoba. Rzeczywiście, jeszcze do niedawna był to zawód, do którego wykonywania niepotrzebne były żadne kwalifikacje ani kompetencje. Jednakże niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że już jakiś czas temu ten stan rzeczy uległ zmianie.

W dniu 23 marca 2017 roku została wprowadzona ustawa o kredycie hipotecznym i nadzorze instytucji państwowych nad pośrednikami i agentami w obrocie kredytami (hipotecznymi i gotówkowymi). Wprowadziła ona porządek w nazewnictwie. Od kiedy obowiązuje, aby nazywać się doradcą kredytowym (lub finansowym), dana osoba nie może otrzymywać żadnego wynagrodzenia od kredytodawcy, a jedynie od klienta, któremu świadczy usługi. To sprawia, że nie ma już ryzyka, że rzekomo niezależny doradca finansowy będzie próbował przedstawić nam, jako najkorzystniejszą, ofertę banku, dla którego pracuje. Co istotniejsze, aby móc nazwać się niezależnym doradcą, osoba ta musi posługiwać się zezwoleniem uzyskanym od Komisji Nadzoru Finansowego. Wówczas dopiero zostaje wpisana do rejestru doradców, gdzie musi regularnie opłacać składkę członkowską oraz wyposażyć się w odpowiednie ubezpieczenie OC. Zmiany związane z ustawą poskutkowały tym, że z rynku zniknęło mnóstwo samozwańczych doradców kredytowych.

Ustawa wprowadziła także rozróżnienie pomiędzy doradcą kredytowym a pośrednikiem kredytowym. Od momentu, w którym zaczęła obowiązywać, każdy doradca kredytowy jest również pośrednikiem kredytowym, jednak niekoniecznie każdy pośrednik musi już być doradcą. Aby móc nazywać siebie pośrednikiem kredytowym należy zdać specjalny egzamin państwowy oraz spodziewać się, że co kilka lat trzeba będzie przechodzić okresowe sprawdziany kompetencji. Wówczas to zostaje się wpisanym do rejestru pośredników kredytowych. Z egzaminu zwolnione są jedynie osoby, które ukończyły wyższe studia ekonomiczne lub prawnicze z tytułem magistra.

Tak więc, jeżeli mamy obawy, że doradca, do którego akurat się wybierzemy, będzie osobą niekompetentną, możemy włożyć je między bajki. Obecnie tylko osoby, które spełniają odpowiednie kryteria, mogą tytułować się w ten sposób. Jaka jest główna różnica między doradcą a pośrednikiem?

Przede wszystkim pośrednik kredytowy otrzymuje pieniądze od banku, natomiast doradca od klienta. Dlatego pośrednik ma bezwzględny obowiązek poinformowania nas o wszystkich instytucjach, z jakimi współpracuje, a także, jaką otrzymuje prowizję za oferowane nam usługi. Oczywiście nie oznacza to, że doradcy kredytowi nie współpracują z żadnymi instytucjami bankowymi. Oczywiście mogą oni to robić, jednak po pierwsze musimy zostać o tym poinformowani już na wstępie, a po drugie, żeby nazywać się niezależnymi doradcami, muszą oni przedstawić nam szeroką propozycję z przynajmniej kilku banków. Z pośrednikami współpracują przede wszystkim duże firmy. Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą pośrednik może przyjąć jedynie cztery funkcje:

pośrednik powiązany
agent pośrednika powiązanego
doradca niezależny
agent doradcy niezależnego

 

W czym dokładnie może nam pomóc doradca kredytowy?

Skoro wiemy już, kim dokładnie jest doradca finansowy, możemy zastanowić się nad kwestią tego, czy faktycznie jest on nam potrzebny. Chociaż wiele osób podchodzi do tego pomysłu niepewnie, skorzystanie z pomocy profesjonalisty ma swoje plusy. Przede wszystkim doradca kredytowy ma o wiele bogatsze doświadczenie i pojęcie o rynku finansowym i nieruchomościach niż my. Będzie on doskonale wiedział jak poruszać się w gąszczu różnych ofert, a dzięki jego usługom będziemy w stanie zaoszczędzić mnóstwo czasu, a także środków finansowych. Jest on na bieżąco ze wszystkimi ofertami, dlatego na ich porównanie nie traci wiele czasu. Po przeanalizowaniu Twojej indywidualnej zdolności finansowej pomoże on wybrać idealne dla Ciebie oferty i kredyty. Jeżeli w danym momencie na rynku dostępne będą jakieś promocje, na pewno zostaniesz o nich poinformowany.

Skorzystanie z usług doradcy kredytowego wiąże się także z kwestią tak niezwykle istotną dla wielu z nas — ograniczeniem papierologii i biurokracji. Oczywiście nie będzie to redukcja sensu stricto, jednak z pewnością będziemy mogli odliczyć czas na przygotowywanie właściwych dokumentów i segregacje tych, które nie będą potrzebne. Doradca dokładnie poinformuje nas jakich dokumentów będziemy potrzebowali, na jakim etapie postępowania kredytowego. Możemy także liczyć na pomoc w sporządzeniu umowy przedwstępnej.

Przeszukanie ofert kredytów, zgromadzenie dokumentów… W czym jeszcze może pomóc nam doradca finansowy? Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że jest to osoba, która zna specyfikę współpracy z bankami. W razie potrzeby pomoże nam w negocjacjach z tą instytucją i zwróci uwagę na wszelkie ewentualne kruczki prawne w potencjalnej umowie. Ponadto doświadczony doradca kredytowy to także wsparcie psychologiczne. Wie on doskonale, ile stresu potrafi przynieść proces kredytowy, dlatego zawsze służy nam radą oraz cierpliwością.

Podsumowując, doradca finansowy przeprowadzi nas szybko i sprawnie przez całą procedurę kredytu hipotecznego. Może być doskonałym wsparciem i posłuży wyjaśnieniem zawsze, kiedy będziesz czuł, że czegoś nie rozumiesz. Nie musisz się jednak obawiać, że narzuci Ci on jakieś rozwiązanie. Ostatecznie wszystkie decyzje, które obejmują nieruchomości, inwestycje czy kredyty będziesz zawsze podejmował sam.

 

Gdzie szukać doradców godnych zaufania?

Olsztyn to miasto gdzie nie brakuje biur świadczących usługi finansowe, dlatego warto postawić na doświadczenie i bezpieczeństwo. Z pomocą przychodzi Centrum Ekspertów Finansowych i Nieruchomości Grupa CDF. Jest to firma, która w prosty sposób pomoże Ci uzyskać najkorzystniejszy kredyt. Już przy pierwszej wizycie możesz spodziewać się wstępnej decyzji finansowej. Doradca z GrupyCDF przeprowadzi Cię przez całą procedurę kredytu hipotecznego – od wybrania najkorzystniejszej oferty aż po podpisanie umowy końcowej. Pomoże Ci skompletować wszystkie niezbędne dokumenty i będzie Twoją prawą ręką w czasie negocjacji z bankiem.

Biuro Grupy CDF powinno być Twoim obowiązkowym przystankiem na szlaku poszukiwania idealnego doradcy finansowego. Wybierając tę firmę, masz bowiem gwarancję kompetencji i doświadczenia, które sprawią, że proces ubiegania się o kredyt hipoteczny stanie się okresem o wiele mniej stresującym.