logo

30.10.2018

Homestaging – czyli jak sprawniej i drożej sprzedać mieszkanie

Dlaczego mieszkania w których zastosowano pozornie nieistotny zabieg sprzedają się średnio o 40% szybciej, a ich sprzedaż po tym zabiegu wzrasta o 10 procent?.  Homestaging, bo o nim mowa towarzyszy nam już od prawie połowy wieku i ciągle się rozwija,
w Polsce ma się coraz lepiej!

 

 

W USA funkcjonuje od 1972 roku, a pionierką w dziedzinie została Barbara Schwarz.  To działanie skupione na podniesieniu wartości mieszkania, aby sprzedać je szybciej i za wyższą cenę. W Polsce prekursorką jest Maria Semczyszyn, którą mogliśmy zobaczyć niejednokrotnie w programie o tej właśnie tematyce.

CZYM JEST HOMESTAGING?

Zabiegi te wykraczają poza umycie okien, czy przetarcie kafelek. Raczej skupiają się na oddziaływaniu na zmysły odbiorcy i wykreowanie możliwie najprzyjemniejszego wrażenia. Odpowiedni dobór kolorów, czy zapach ma znaczenie! Szczególnie warto „rozjaśnić” wnętrze, by sprawiało wrażenie większego, przestronnego oraz zadbać o „wpuszczenie” jak największej ilości słońca do wnętrza.

Liczy się też odpowiednie ustawienie mebli, przedmiotów, dodanie elementów dekoracyjnych, usunięcie zbędnych.

Każdy szczegół jest ważny! Z czego na co dzień, nie zdajemy sobie sprawy, a w procesie sprzedaży te niuanse są najbardziej istotne. Wpływają nie tylko na szybkość sprzedaży, ale też osiągniętą cenę.

JAK TO ZROBIĆ?

Przygotowując mieszkanie do sprzedaży możemy sami spróbować sił w tej dziedzinie, zlecić to agencji zajmującej się sprzedażą nieruchomości lub możemy zatrudnić homestagera. Oczywiście wszystko wiąże się z kosztami. Sami- jak wiadomo zrobimy to gorzej, czy lepiej nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów. Najczęściej agencja lub biuro nieruchomości usługę ma wliczoną w cenę, którą płacimy zlecając sprzedaż mieszkania. Z kolei konsultacja u specjalisty to koszt rzędu 400-800 złotych. Ogranicza się ona tylko do home stagingu. Nie obejmuje wypromowania, sprzedaży nieruchomości czy zakupu dekoracji.

PO CO TO ROBIĆ I O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ?

 

 Mając cały czas na uwadze statystyki z początku artykułu – wzrost ceny o 10%, a szybkość w realizacji sprzedaży podniosła się blisko o 40%  można wywnioskować, że warto poświęcić trochę czasu, czy oddać mieszkanie w ręce specjalisty, bo zabieg się opłaca!

Dodatkowo- działania te są szczególnie ważne przy wynajmowaniu mieszkań, ponieważ gwarantują właścicielowi DŁUGOTERMINOWY wyższy zysk.

Pierwsze wrażenie robi się tylko raz, i mamy na to bardzo mało czasu, bo 30 sekund. Dlatego sprzedając czy wynajmując mieszkanie warto pamiętać tych kilka cennych rad, które zagwarantują, że wnętrze będzie cieszyło oko nie tylko właściciela, ale i potencjalnych zainteresowanych!

 

  • Nowoczesne, świeże wnętrza są atrakcyjniejsze! PRZEJRZYJ TRENDY!
  • Wprowadź nowy ład w mieszkaniu, dzięki szybkiemu i lekkiemu przemeblowaniu,  w którym głównym motywem powinno być „wyciągnięcie” jak największej ilości wolnej przestrzeni.
  • Ściany w mieszkaniu są w krzykliwych kolorach, a barwy są niespójne i nieprzemyślane?  Zainwestuj w kilka puszek farb o neutralnych i jasnych kolorach i poświęć kilka dni na odmalowanie czterech kątów. Odświeżenie ścian płynie bardzo mocno na standard mieszkania, rozjaśnienie wnętrz powiększy je optycznie i doda wrażenia czystości i schludności.
  •  Usuń z wnętrza wszelkie rzeczy osobiste (typu zdjęcia, pamiątki, kosmetyki)- sam nie chciałbyś widzieć takich rzeczy w mieszkaniu, które jest przed Tobą prezentowane, prawda? 

Mimo tego, że proces home stagingu bywa długotrwały i pochłaniający trochę pieniędzy- efekty są zdecydowanie warte poświęceń!

Zobaczycie jak my sprawdzamy się w roli home stagerów: Homestaging Przykłady