logo

15.05.2020

Inwestycja w nieruchomości – czy wciąż się opłaca?

Inwestycja w nieruchomości, zwłaszcza w większych polskich aglomeracjach, wciąż gwarantuje zysk. Szukasz bezpiecznej, rozsądnej i stabilnej lokaty kapitału? Zakup lokalu w celach inwestycyjnych – czy to wciąż się opłaca? Ile można zarobić na takiej transakcji? Jakie lokale kupować, by na tym nie stracić? Podpowiadamy.

 

Bezpieczeństwo inwestycyjne

Zaangażowanie kapitałowe w dłuższej perspektywie nierzadko wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym. Istnieją jednak rozwiązania w miarę bezpiecznej, rozsądnej i stabilnej lokaty kapitału. Jednym z nich jest inwestycja w nieruchomości. Popyt na mieszkania już od kilku lat utrzymuje się na wysokim poziomie, a według prognoz – w kolejnych kwartałach może nawet przewyższyć podaż. Oznacza to, że właściciele lokali – zwłaszcza tych położonych w dobrych lokalizacjach – nie będą musieli martwić się o ich późniejszą sprzedaż czy wynajem. To doskonała forma zabezpieczenia przyszłości.

 

Nie tylko mieszkania

Dla wielu z nas inwestowanie w nieruchomości kojarzy się przede wszystkim z inwestycją w nieruchomości mieszkalne – mieszkania i domy – choć jest to oczywiście tylko jedna z możliwości zaangażowania kapitałowego. Coraz większą popularnością cieszą się również inwestycje w nieruchomości komercyjne – biurowce, hale magazynowe, hotele itp. Polska staje się krajem odgrywającym coraz to większe znaczenie na arenie międzynarodowej, dodatkowo niższe ceny za metr kwadratowy – w porównaniu z zagranicą – przyciągają inwestorów. Nie należy jednak obawiać się konkurencji. W wyniku stale rosnącego popytu na nieruchomości, inwestowanie wciąż może być opłacalne i przynosić realne zyski.

Jak zarabiać na nieruchomościach?

Inwestycja w nieruchomości nie wiąże się jedynie z transakcją zakupu i późniejszą perspektywą ich sprzedaży. Kalkulując zysk należy wziąć pod uwagę sumy, jakie można zarobić na mieszkaniu również z tytułu wynajmu. Stopa zwrotu z inwestycji przeznaczonej pod wynajem może wynieść nawet 5-6% – tak wynika z raportu przygotowanego przez firmę Emmerson Evaluation. Oczywiście należy również liczyć się z koniecznością opłacenia remontu lokalu. Co prawda stawki najmu nie rosną tak szybko jak ceny mieszkań, jednak inwestycja w wynajem w dalszym ciągu jest rozwiązaniem znacznie korzystniejszym niż lokata w banku. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na atrakcyjność danej nieruchomości, bowiem nie każda gwarantuje pewny zysk.

 

Obecnie inwestycja w nieruchomości wydaje się być atrakcyjna, zwłaszcza w porównaniu z innymi możliwościami. Jej zasadniczym minusem jest jednak fakt, że takie rozwiązanie posiada ograniczoną płynność – szybkie wycofanie się z niej danego inwestora może nie być takie łatwe. O wiele łatwiej jest przecież wyjąć pieniądze z banku, gdy skończy nam się ważność lokaty, niż sprzedać mieszkanie. Inwestowanie w nieruchomości wciąż jest bardziej opłacalne niż np. gromadzenie środków na lokatach bankowych.

 

Materiał przygotowany przez eksperta portalu GetHome.