logo

25.09.2019

Mieszkanie w kamienicy- czy nadal atrakcyjne?

Mieszkanie w kamienicy po gruntownym remoncie to coś, co wciąż cieszy się popularnością. Jest atrakcyjne, zarówno w celach lokatorskich, jak też w ramach inwestycji. Co może wpływać na tak dużą atrakcyjność i ponadczasowość kamienicznych lokali? O zaletach mieszkaniowych kamienic i nie tylko wspomniano w poniższym artykule.

Kamienice można odnaleźć w bardzo wielu polskich miastach. Do niedawna kojarzono je przede wszystkim ze starymi i bardzo zaniedbanymi budowlami, w których mieszkali biedniejsi ludzie. W dobie dzisiejszych czasów miejsca te są rewitalizowane i coraz częściej stanowią prawdziwe dobro luksusowe – poszukiwane i cenione na rynku mieszkaniowym.

 

O historii powstania kamienic słów kilka…

Pierwsze kamienice były budowane przez zamożniejszych mieszczan pod koniec XIII i z początkiem XIV wieku. Gotyckie perły najczęściej posiadały zwieńczenia w postaci ozdobnej attyki, zasłaniającej ich dachy. Ich główną zaletę stanowi fakt, że są one niejako duchem przeszłości, co nadaje im naprawdę nietypowy charakter. Na budynki tego rodzaju zazwyczaj składa się kilka do kilkunastu mieszkań, a wszystkie z nich są wysokie (ok. 3-4 metrów od podłogi do sufitu).

 

Co sprawia, że kamienice wciąż są takie popularne? Kamienica i jej niewątpliwe plusy

Za tym, aby zamieszkać w kamienicy najbardziej przemawia ich lokalizacja, gdyż najczęściej znajdują się one w centrach miast. Zazwyczaj są one odnowione i zadbane, przez co pięknie się prezentują. Tym samym, nowo-powstałe mieszkania w blokach zazwyczaj nie mają nawet najmniejszych szans na to, aby z nimi konkurować.

Kolejną zaletą kamienic są bardzo wysokie sufity, przez co ich wnętrza wydają się być zdecydowanie jaśniejsze, a dodatkowo piękne i przestronne. W ich aranżacji można wykorzystać między innymi antresolę, w której można stworzyć sypialnie lub miejsce do pracy. Na sufitach można wieszać długie ozdobne żyrandole, a wszystkie te zabiegi sprawiają, że pomieszczenia wyglądają, jakby były pałacowe.

Wreszcie kamieniczne mieszkania mają niepowtarzalny charakter, tworzony przede wszystkim poprzez zastosowanie oryginalnej stolarki i desek podłogowych. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze ogromne okna, malowidła sufitowe, czy zabytkowe meble. Ciekawy i praktyczny jest także rozkład pomieszczeń w kamienicznych mieszkaniach. Najczęściej znajduje się tam oddzielna przestronna kuchnia, korytarz i kilka pokoi. Bardzo często są tam także inne pomieszczenia, takie jak spiżarnia, bądź garderoba.

Ponadto kamienica to zazwyczaj stosunkowo niewielkie opłaty, zwłaszcza jeśli są one po remoncie i zastosowano w nich nowoczesne instalacje. Jednak, czasem okazuje się, że konieczność wymiany instalacji w kamienicy może generować na początku dodatkowe koszty. Warto przy tym pamiętać, że w wypadku starych mieszkań w bloku niekiedy może to wyglądać podobnie.

Co sprawia, że nie każdy będzie chciał zamieszkać w kamienicy? O wadach kamienicznych mieszkań słów kilka…

Mieszkanie w kamienicy to oczywiście nie tylko same plusy, ale i minusy. Wysokie sufity sprawiają, że dla niektórych mieszkania w kamienicach wydają się być zimne i nieprzytulne. Całoroczny chłód, owszem latem zazwyczaj jest przyjemny, ale zimną niestety bywa, że jest tam za zimno. Co więcej, niekiedy zabytkowe części mieszkania, które mogłyby z pozoru stanowić ogromną zaletę, mogą wymagać kosztownych remontów. Tym samym niektórzy kupno mieszkania w kamienicy określają mianem „studni bez dna” wobec niekończących się wydatków.

Ponadto, wbrew pozorom wcale nie jest łatwo znaleźć mieszkanie w kamienicy, które miałoby dobry rozkład poszczególnych pomieszczeń. Jest to w głównej mierze efekt dzielenia okazałych mieszkań po wojnie, co sprawiło, że na możliwie jak najmniejszej powierzchni starano się zmieścić, jak najwięcej pokoi.

Jest jeszcze jeden kłopot, a mianowicie lokalizacja, która z jednej strony stanowi niewątpliwy atut kamienicy. Niestety usytuowanie w centrum może wiązać się z tym, że okna mieszkania wychodzą bezpośrednio na ruchliwą ulicę. Może się wówczas okazać, że odpoczywanie na balkonie, czy też pozostawianie otwartego okna będzie wprost nierealne. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze brak parkingów, z którym wiąże się konieczność wynajmowania garażu w okolicy lub parkowanie gdziekolwiek w najbliższej okolicy.

Na rynku istnieje bardzo duża podaż na nowe mieszkania, jednak kamienice wciąż cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Wśród kupujących znajdują się przede wszystkim dwie grupy ludzi – jedni z nich decydują się na nie w pełni świadomie, w związku z tym, że np. sami wychowali się w kamienicy. Inni są zdeterminowani, ale niestety mają mniejsze zdolności finansowe, więc poszukują czegoś tańszego. Oferta kamienic może być dla nich atrakcyjna, gdyż obok wyremontowanych, komfortowych mieszkań, można znaleźć takie, które są znacznie tańsze, ale są wykonane w niższym standardzie i wymagają remontu.

Oceniając atrakcyjność danej oferty, należy rozpocząć od lokalizacji na terenie miasta wraz z oceną ogólnego stanu budynku. Potencjalni nabywcy szczególnie patrzą na wygląd klatki schodowej. W zdecydowanej większości mieszkania wystawione na sprzedaż są w dobrym standardzie.

Ceny mieszkań, znajdujących się w kamienicach są bardzo zróżnicowane. Oczywiście najdroższe mieszkania tego typu kupi się w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, czy Wrocławiu. Szczególnie, jeśli znajdują się one w naprawdę prestiżowych lokalizacjach. Jednakże Olsztyn, Elbląg, czy Ostróda to znacznie tańsze lokalizacje. Niestety, zazwyczaj nieruchomości kamieniczne mają stosunkowo niewielki metraż. Chociaż zdarzają się również bardziej okazałe mieszkania, a wobec tego, że mieszkania tego rodzaju są dosyć wysokie wydają się być większe niż są w rzeczywistości. Szczęśliwie ich metraż również oddziałuje na ich niższą cenę, dzięki czemu ich oferty najczęściej są naprawdę bardzo atrakcyjne. Bliskość komunikacji miejskiej i łatwość dojazdu w różne punkty miasta to kolejne zalety. Dodatkowo, jeśli dany budynek jest dobrze zarządzany to posiada nie tylko wyremontowaną elewację, ale także piękne podwórko, pełne zieleni, z miejscami parkingowymi dla mieszkańców danej kamienicy.

Jak bezpiecznie kupić piękne mieszkanie w pobliskiej kamienicy?

Zakup jakiejkolwiek nieruchomości to nie lada wyzwanie, zatem warto się do niego przyłożyć i odpowiednio przygotować. Decydując się na kupno bez pośredników, musimy brać pod uwagę ryzyko, związane z przeprowadzeniem tego typu transakcji. Zdecydowanie bezpieczniej jest zdecydować się na doświadczonego i solidnego pośrednika sprzedaży, który zapewni nam pomoc w wyborze i opiekę sprzedażową, a niekiedy także finansową (w zakresie sposobu opłacenia zakupu). Jedną z takich firm jest Centrum Ekspertów Finansowych i Nieruchomości GrupaCDF.

GrupaCDF od lat zajmuje się sprzedażą różnorakich nieruchomości, w tym także lokali, umiejscowionych w kamienicach. Na rynku działają już od 2007 roku. Zapewniają swoim klientom bardzo uniwersalny proces sprzedażowy, obejmujący wszelkie działania związane z:

  • dokładną i rzetelną analizą, i wyceną w oparciu o sprawdzone informacje;
  • efektywnym przygotowaniem danej nieruchomości do przeprowadzenia szybkiego procesu sprzedaży;
  • stosowaniem najnowocześniejszych działań marketingowych;
  • kompleksową obsługą finansową, merytoryczną i prawną swoich klientów;
  • sprzedażą nieruchomości.

Zatrudniamy nie tylko ekspertów, zajmujących się sprzedażą nieruchomości, ale również specjalistów ds. finansowych, którzy pomogą Państwu w zakresie kredytowania. Nieruchomość zazwyczaj wiąże się z naprawdę dużym wydatkiem, na którego zakup najczęściej klienci nie mają wystarczających zasobów w gotówce. Wówczas z pomocą przychodzą różnego rodzaju kredyty i pracownicy grupaCDF, którzy pozwolą Państwu wybrać, jak najbardziej optymalne rozwiązanie. Jeśli interesuje Cię mieszkanie w kamienicy, w Twojej najbliższej okolicy, zapraszamy do kontaktu! Działamy zarówno na terenie Olsztyna i jego najbliższych okolic, jak też na terenie Trójmiasta. Oferujemy bardzo konkurencyjne ceny za fachową i profesjonalną pomoc w dziedzinie obrotu nieruchomościami i kredytowania zakupu.