logo

25.09.2019

W jaki sposób bezpiecznie sprzedać nieruchomość ?

W jaki sposób bezpiecznie sprzedać nieruchomość ? Jako doświadczony specjalista odpowiadam dzisiaj na to pytanie

       Wstęp artykułu:

Rynek kapitalistyczny szczególnie w wymiarze Europy zachodniej jak i USA obecnie jest coraz bardziej niestabilny. Mimo podjętych działań mających na celu ustabilizowanie cen nieruchomości, które zapoczątkował kryzys ekonomiczny z nimi związanymi w 2008 roku nadal zakup mieszkania lub jego sprzedaż jest podjęta ryzykiem często niewspółmiernym z wynikającymi korzyściami ekonomicznymi. Obecnie jako ekspert od rynku nieruchomości coraz częściej dostaje pytania związane ze sprzedażą domów, pomniejszych apartamentów, a także kawalerek czyli generalnie szeroko rozumianymi nieruchomościami. Jest to ważne zagadnienie, szczególnie dla młodych ludzi, którzy  mają niepewną sytuację finansową. W dobie kryzysów gospodarczych związanych z pogarszającą się sytuacją rynków giełdowych inwestowanie w mieszkania bądź ich sprzedaż często decyduje o przyszłości takiej osoby. Jeżeli ona popełni kluczowy błąd, przypuścimy, że sprzeda mieszkanie znacznie poniżej wartości, może to spowodować znaczne straty finansowe, które byłyby do uniknięcia jeżeli skorzystałoby się z porady ekspertów. Należy pamiętać że profesjonalna pomoc zawsze jest możliwa i nie kosztuje aż tak dużo jakby mogło się wydawać. Niestety w dalszym ciągu młodzi ludzie jak i starsi popełniają ciężki błędy, które kosztują ich poważne pieniądze, jest to oczywiście strata finansowa możliwa do uniknięcia. Należy stawiać na umiejętności eksperckie wykwalifikowanej kadry zapewniającej porady odnośnie finansów i nieruchomości, która zapewnia np.: firma o nazwie GrupaCDF, stanowiska znajdują się obecnie w Gdyni i Olsztynie. Kontakt z tą firmą jest nieskomplikowany, jest on możliwy zarówno za pomocą drogi telefonicznej jak i mailowej w zależności od preferencji. Ja natomiast jako ekspert i profesjonalista postaram się odpowiedzieć na pytanie w możliwie skrócony i klarowny sposób, które jest następującej treści: w jaki sposób bezpieczny oraz zyskowny sprzedać nieruchomość?

     Szybkie transakcje nieruchomości czy nadal są możliwe?:

Działania względem szybkiej sprzedaży jakiegokolwiek produktu mogą przynieść nam dużą stratę bądź spory zysk. Aby umiejętnie podejść do tematu transakcji nieruchomości trzeba posiadać wiedzę podstawową i mieć ogólnie pojęcie o tendencjach rynku w danym mieście bądź województwie. Przy wzrastającej inflacji spowodowanej reformami ekonomicznymi najważniejszym aspektem każdej transakcji z punktu widzenia klienta jest i zapewne w najbliższej przyszłości zostanie cena. Jest ona wyznacznikiem jakości danej nieruchomości, ale również często decyduje o niej rynek. Jak można się domyśleć wśród ludzi młodych, którzy wcielają się w rolę kupującego najbardziej popularne są kawalerki w większych miastach. Głównie z tego powodu że cena za metr kwadratowy nie jest wygórowana oraz oferuje rozsądną przestrzeń. W takich miejscach łatwiej również o pomoc socjalną, lekarską i są o wiele większe możliwości zatrudnienia gwarantujące bezpieczeństwo finansowe, które jest kluczowe dla takich osób. Aby sprzedać szybko tego rodzaju nieruchomość nie trzeba wiele jednak zamierzam omówić tutaj parę aspektów wpływającą na cenę sprzedaży. Mimo, że kawalerki same w sobie nie stanowią aż tak wielkiej wartości nadal można je sprzedać szybko i zyskownie. Należy przede wszystkim porzucić samodzielne plany sprzedaży. Rozumiem, że ogłoszenie na portalu np.: OLX jest tańsze od pomocy eksperta jednak może spowodować znaczne starty.

W jaki sposób?

Śpieszę z wyjaśnieniem. To, że mamy ogólne pojęcie na temat tego ile może być warta dana nieruchomość niekoniecznie musi równać się z rzeczywistością. Dzięki pomocy ekspertów np. z GrupaCDF mamy stały dostęp do bazy danych, które regularnie są aktualizowane przez wykształconą kadrę pracowniczą. Firmy te zapewniają nam ciąg informacji, dzięki którym mamy lepsze pojęcie o funkcjonowaniu rynku nieruchomości. Można wtedy zadać sobie pytanie jak to się przekłada na sprzedaż mojego mieszkania? Ano tak, że nieruchomość nie dość że jest szeroko reklamowana przez firmę, którą wynajęliśmy to ponadto jest spora szansa na to że znajdziemy więcej niż jednego klienta na taką nieruchomość. Pomyślcie o tym w ten sposób, jeżeli wystawicie ogłoszenie na OLX bądź innej stronie tak naprawdę nie macie dostępu do szerokiej bazy klientów. Jeżeli jedna osoba się odezwie i według waszej wiedzy sprzedacie to po rozsądnej cenie nie macie wystarczającego wywiadu czy taka sprzedaż ma sens z punktu finansowego. Radcy i eksperci (włącznie ze mną) sugerują, żeby często obniżać cenę nieruchomości. Początkowo może się to wydawać niezyskowne z powodu zaniżenia realnej wartości danego lokum. Jednak należy na to patrzeć w bardziej otwarty sposób. Dzięki temu poszerzamy bazę klientów !! Im więcej klientów będzie zainteresowanych naszą nieruchomością tym więcej mamy ofert. Czyli realnie może dojść do sytuacji, w której ludzie będę przebijać ofertę początkowo. Wtedy dochodzi do sytuacji że pomimo opłacenia firmy pośredniczej takie jak GrupaCDF i tak nasz zysk jest większy niż w przypadku samodzielnej sprzedaży. Początkowa oferta jest często przebijana przez paru klientów, którzy chcą mieć dostęp do tej nieruchomości. Na końcu zyskuje osoba sprzedająca. Dzięki takiemu działaniu możemy uzyskać spore przebicie od oferty początkowej jak i szybkie pozbycie się niechcianej nieruchomości. Podobną metodę można zastosować w przypadku sprzedaży domów jednorodzinnych, apartamentów itd. Jednak zalecałbym rozwagę i skonsultowanie wszelkich przemyśleń względem planów sprzedaży z gronem ekspertów, którzy mają duże pojęcie o tego rodzaju działaniach. Z punktu widzenia sprzedającego najlepsze zyski można uzyskać w dużych miastach, opierając się na doświadczeniu jako eksperta. W przypadku nie zastosowania się do  tych konkretnych porad osoba sprzedająca często może nie uzyskać albo rozsądnej oferty finansowej, czyli traci pieniądze albo sprzedaż trwa nawet latami, czyli traci czas. Oby dwa czynniki powinny być ważne dla sprzedającego bo często nieruchomość traci na wartości, więc działanie zgodne z czasem jest dosyć ważne. Teoretycznie nieruchomość można jeszcze wynająć zapewniając sobie stały dochód miesięczny jednak jest to temat na oddzielną historie.

       Jakie są najczęściej popełniane błędy przez osoby sprzedające?

Z poprzedniej części artykułu, można się tego domyśleć ale zamierzam uporządkować skolekcjonowaną wiedzę i przekazać ją w przejrzystej formie. Oczywiście głównym powodem, który decyduje o stratach finansowych względem sprzedaży nieruchomości jest przeświadczenie o własnej nieomylności i niewytaczająca wiedza dotycząca sektora rynku nieruchomości. Naprawdę zalecam skorzystanie z firm typu, GrupaCDF, która oferuje profesjonalne usługi względem tego zakresu. Nie warto przyoszczędzić w ten sposób bo więcej stracimy niż zyskamy. Strata w przypadku pomniejszego produktu powiedzmy na ten przykład elektronicznego jest niepomiernie mniejsza niż strata kilku bądź kilkunastu tysięcy złotych za nieruchomość. Tu gra się toczy o poważne pieniądze, więc należy podejść do tematu z rozwagą. Kolejnym błędem jest zbyt szybka sprzedaż mieszkania. Może się to wydawać kuriozalne, ale w przypadku znalezienia w końcu klienta lepiej poczekać aż pojawią się kolejni, chyba że rzeczywiście nieruchomość, którą chcemy sprzedać nie jest zbyt atrakcyjna. Przy odpowiedniej bazie klientów, często można wywindować cenę do góry, dzięki czemu i pośrednik jest zadowolony z sukcesu klienta jak i sam klient z osiągniętego zysku. Jest to kluczowy aspekt jeżeli chcemy osiągnąć odpowiedni zysk. Są to najczęściej widoczne błędy z perspektywy mojego długiego doświadczenia jako eksperta od strefy nieruchomości.

     Podsumowanie

Pamiętaj jeżeli jesteś osobą sprzedająca mieszkanie korzystaj z opinii zaufanego pośrednika bądź eksperta od sprzedaży nieruchomości. W przyszłości pieniądze, które otrzymasz za nieruchomość mogą być naprawdę spore, nie warto ryzykować aż takiej straty w przypadku samodzielnej sprzedaży mieszkania. Specjaliści od rynków nieruchomości zawsze Ci pomogą i podpowiedzą najlepsze rozwiązanie dotyczące danej kwestii związanej ze sprzedażą. Umiejętności pośrednika sprzedaży z mojego doświadczenia są  gwarancją sukcesu !