logo

19.06.2023

Wycena nieruchomości – co należy o tym wiedzieć?

Sprzedaż nieruchomości to skomplikowany proces. Tego typu działania powinny być prowadzone przez doświadczone osoby, które będą wiedzieć jak powinna wyglądać wycena nieruchomości.

Proces określania wartości nieruchomości

Sprzedaż domu, mieszkania należy rozpocząć od oszacowania wartości nieruchomości. Wycena nieruchomości komercyjnych i innego typu jest konieczna do tego, aby dokonać operatu szacunkowego, który pomoże odpowiedzieć na pytanie, ile tak naprawdę kosztuje dana nieruchomość.

Wiele osób jest bowiem przekonanych co do tego, że cena jest im znana. Może się jednak okazać, że ktoś zaniża lub zawyża wartość rynkową nieruchomości. W ten sposób można stracić lub też proces sprzedaży w ogóle nie dojdzie do skutku, jeżeli cena będzie za wysoka.

Rzeczoznawca majątkowy do wyceny nieruchomości

Operat szacunkowy nieruchomości wykonywany jest przez rzeczoznawcę majątkowego. Współpraca rozpoczyna się od podpisania umowy. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu określa się dokładne warunki współpracę pomiędzy rzeczoznawcą a inwestorem. Ważne jest to, aby określić cel wyceny nieruchomości.

Później rzeczoznawca majątkowy sprawdza ceny podobnych nieruchomości. Brane są również pod uwagę dodatkowe aspekty, dzięki czemu będzie można wykonać operat szacunkowy nieruchomości.

Proces określania wartości nieruchomości

Operat szacunkowy a wycena uproszczona

Podejmując współpracę rzeczoznawcą, można spotkać się z dwoma sformułowaniami – operat szacunkowy i wycena uproszczona. Warto poznać te dwa pojęcia, aby wiedzieć czym one się różnią i czego można tak naprawdę się po nich spodziewać.

Wycena to tak naprawdę orientacyjna opinia, które pomogą oszacować, ile dana nieruchomość może kosztować.

Operat szacunkowy to już dokument formalny-urzędowy. Ważne jest to, aby miał on określoną strukturę, aby można była uznać jego ważność. Jest on ważny dla tych osób, które chcą postarać się o kredyt hipoteczny.

Tego typu sprawy wydają się skomplikowane. Ważne jest to, aby móc w tej kwestii polegać na odpowiednich specjalistach, którzy mają niezbędną wiedzę w tym zakresie.

Ich znajdziecie Grupie CDF – Centrum Ekspertów Finansowych i Nieruchomości. Zachęcamy do tego, aby poznać usługi, jakie nasza firma jest w stanie Wam zaoferować.

Ile kosztuje wycena nieruchomości?

Koszt, jakie generuje wycena mieszkania, domu jednorodzinnego lub nieruchomości o innym charakterze, to coś, co na pewno powoduje obawy u wielu osób. Czy trzeba faktycznie tak negatywnie do tego podchodzić? Oczywiście, że nie.

Tym bardziej że tą kwotę można tak naprawdę potraktować jako inwestycję w to, co można w przyszłości zyskać. W szczególności, jeżeli mowa jest o nieruchomościach, których cena może być faktycznie wyższa.

Ile kosztuje wycena nieruchomości?

 

Czy trzeba płacić podatek od nieruchomości?

 

 

 

 

 

Nie da się odpowiedzieć dokładnie na to, ile kosztuje wycena nieruchomości. Wszystko bowiem zależy od tego, z jakim rzeczoznawcą majątkowym ma się do czynienia.

Szacuje się jednak, że wycena domu może kosztować od 500 zł wzwyż. Za mieszkanie (wycenę) można zapłacić w granicach od 300 zł do 1000 zł.

Jeżeli ktoś naprawdę obawia się tego, ile kosztuje wycena wartości nieruchomości, to z góry powinien o to zapytać. Sam rzeczoznawca powinien o tym poinformować swojego klienta. Co więcej, kwota ta to jeden z elementów, który powinien znaleźć się w umowie. Tak, aby nie było żadnych niejasności.

Dopiero po określeniu tych warunków, można przejść do sporządzenia operatu szacunkowego.

Sporządzenie wyceny nieruchomości

Metody wyceny nieruchomości mogą być różne. Należy jednak pamiętać o tym, że wyceny nieruchomości dokonuje osoba, która powinna znać formalności budowlane, jakie są ściśle określone przez obowiązujące przepisy prawne.

Jeżeli ktoś chciałby poznać te zapisy, to odnajdzie je w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 roku w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego. Warto zaznajomić się z tymi zapisami, aby mieć pewność, że wszystko przeprowadzone jest zgodnie z obowiązującym prawem.

Grupa CDF doskonale zdaje sobie z tego sprawę i dba o to, aby określenie wartości mieszkania, domu, nieruchomości o innym typie, było procesem jasnym i przejrzystym. Warto zaufać ludziom, którzy wśród klientów cieszą się dobrą opinią.

Sporządzenie wyceny nieruchomości

 

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na stronie: https://grupacdf.pl/nieruchomosci

 

 

 

Po co robi się wycenę nieruchomości?

Mówiąc w skrócie – aby poznać realną wartość nieruchomości. Tego typu działania na pewno przydają się tym wszystkim osobom, jakie nie tylko chcą sprzedać swoją własność, ale także ją nabyć. Tak, wycena działa również w drugą stronę, aby zyskać pewność, że sprzedawca nie chce nikogo oszukać.

Wycena przydaje się również w takich przypadkach, jak określenie wysokości podatku od nieruchomości. Wykorzystują to również osoby, które chcą dokonać podziału spadku.

Biuro nieruchomości i eksperów finansowych Olsztyn - Grupa CDF

Jest wiele takich przypadków, kiedy wycena nieruchomości pod okiem profesjonalisty się przydaje. Grupa CDF będzie wspierać Was w tym procesie. Od 2007 roku działamy na rynku nieruchomości. Nasi klienci, którzy obdarzyli nas swoim zaufaniem, wypowiadają się o nas w pozytywny sposób.

Zapewniamy indywidualne podejście do każdego klienta. Zależy nam bowiem na Waszej maksymalnej satysfakcji.