logo

01.10.2019

Zakup nowego domu lub mieszkania – na co zwracać uwagę przed wyborem

Niejedna osoba przez całe swoje życie marzy o własnym domku na skraju miasta lub na wsi z pięknym ogródkiem w bezpiecznej okolicy. Na pewnym etapie życia, młodzieńcze marzenie zaczyna się jednak nieco zmieniać w chęć znalezienia lokum, które jest faktycznie najbardziej praktyczne w naszej sytuacji. Coraz mniej osób kieruje się nieco naiwną chęcią udowodnienia swojego statusu i zamiast tego wybierają nieruchomości, które pasują do ich sytuacji życiowej, preferencji oraz możliwości finansowych. Pokazujemy więc, na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji, czy zdecydujesz się na zakup domu lub mieszkania.

Kwestia budżetowa – ile możesz wydać na zakup?

Tym, od czego warto zacząć, jest określenie swoich możliwości finansowych. Najlepszym sposobem jest po prostu określenie tego, ile najwięcej możemy wydać oraz ewentualnie, jak duża jest suma, którą możemy uzyskać w kredycie. Kiedy ustalimy sobie stałą kwotę, której nie możemy ruszyć, przechodzimy do poszukiwań nieruchomości w naszym przedziale cenowym. Zakup mieszkania jest z reguły tańszy niż zakup mieszkania, jednak trzeba wziąć pod uwagę także standard wykończenia, jakość materiałów budowlanych wykorzystanych do budowy, lokalizację oraz oczywiście metraż. W praktyce oznacza to, że określenie budżetu jest bardzo ważne, jednak nie warto na siłę kierować się najniższą ceną podczas swoich poszukiwań.

Ile przestrzeni potrzebujesz naprawdę ?

Bardzo często o domu zaczynamy myśleć w momencie, kiedy żyjemy w mieszkaniu (własnym lub wynajmowanym), ale zauważamy, a właściwie zaczynamy odczuwać, że przydałoby się nieco więcej miejsca. Jeżeli jest to również twój motyw, to pozwól, że delikatnie nakierujemy cię, na co warto zwrócić uwagę.

Przede wszystkim warto dokładnie przemyśleć, czego tak naprawdę potrzebujemy. Uwielbiamy ogrodnictwo? Chcemy mieć zwierzęta i stworzyć im dogodne warunki? Potrzebujemy miejsca na zabawę dla dzieci? W takich sytuacjach zakup działki z większym ogrodem może być bardzo dobrą decyzją. Obszerny ogród pozwala na zamontowanie w nich piaskownicy, huśtawek oraz innych przedmiotów i narzędzi idealnych do zabawy. Jeżeli jednak dziecko większość czasu spędza w przedszkolu lub w szkole, natomiast my oraz nasz partner lub partnerka jesteśmy wiele godzin w pracy, to inwestycja w duży ogród może nie być najlepszą opcją, ponieważ pomimo tego, że nie będzie używany, koszty jego utrzymania wcale się nie zmniejszą.

Jeżeli kwestią, która zachęca nas do zakupu domu, jest jedynie chęć posiadania większej ilości miejsca, to równie dobrze można się zdecydować na zakup większego mieszkania. W przypadku nieruchomości na 80 metrów kwadratowych spokojnie zmieści się w niej cztero lub nawet pięcioosobowa rodzin. Zalezienie mieszkania spełniającego takie wymaganie nie jest trudne z racji bardzo dużej podaży na rynku. Trzeba również pamiętać, że zakup domu to automatycznie nowe obowiązki, natomiast nowe, większe mieszkanie niekoniecznie musi tego wymagać.


Czy masz czas na nowe obowiązki?

Zakup domu to w wielu przypadkach więcej miejsca na odpoczynek oraz rozmieszczenie swoich rzeczy. Z drugiej jednak strony wiąże się to z większą ilością obowiązków. Jednym z najbardziej podstawowych jest konieczność koszenia trawnika. Co prawda niektórzy lubią wykonywać tę czynność, jednak w wielu przypadkach staramy się jej unikać. Zimą konieczne jest zadbanie o odśnieżanie, a także wykonywanie regularnych prac konserwujących – np. konserwacje elewacji, dachu oraz rynien. Większość z prac można, a nawet wato wykonać samemu, ponieważ nie są one wielkim problemem. Dobre rozplanowanie prac pozwala sprawnie je przeprowadzić, ale trzeba o nich pamiętać. Jeżeli dysponujemy większym budżetem, to istnieje również możliwość zlecenia takich obowiązków komuś innemu.

Jak istotną role odgrywa prywatność?

Kolejnym powodem, dla którego uciekamy z bloków do domów, jest chęć posiadania czegoś własnego. Wiele osób automatycznie łączy mieszkanie w domu z prywatnością. Nie zawsze jest to jednak słuszna decyzja. O ile nie zamieszkamy w miejscu daleko oddalonym od granic miasta, niemal zawsze będziemy otoczeni grupą sąsiednich budynków. A czym mniej sąsiadów mam, tym lepiej jesteśmy im znani.

Oznacza to, że pod tym względem paradoksalnie bardziej intymnym miejscem może być mieszkanie w bloku, gdzie z reguły sąsiedzi nie zwracają na siebie większej uwagi z racji stosunkowo częstej rotacji mieszkańców. Oczywiście, w przypadku osób, które bardzo cenią sobie budowę więzi i swego rodzaju mikrospołeczności z sąsiadami, mieszkanie na osiedlu domków jednorodzinnych lub szeregówek będzie idealną opcją. Dla osiągnięcia anonimowości lepszą opcją jest jednak mieszkanie na osiedlu.

Dojazdy – ile czasu chcesz spędzić w samochodzie?

Decyzja o zakupie domu często zmotywowana jest myśleniem o dobrze dziecka. I faktycznie, kiedy dziecko jest jeszcze małe, taki wybór jest naturalny, jednak z każdym rokiem zmieniają się potrzeby naszej pociechy. Coraz częściej będzie miała ona wspólne plany ze znajomymi lub chęć szybkiego dojazdu do centrum a domy nie zawsze zlokalizowane są w okolicy, która na to pozwala. Jeżeli doliczymy do tego konieczność wożenia dziecka na zajęcia dodatkowe oraz wypady do sklepu, to może okazać się, że koszty paliwa mogą znacznie wzrosnąć. Najpraktyczniejszą opcją jest więc wybór nieruchomości w miejscu, które objęte jest komunikacją miejską.

Lokalizacja

Przy wyborze zarówno domu, jak i mieszkania tak samo istotny jest wybór lokalizacji. Z reguły na lepszej pozycji w tej kwestii są mieszkania. Osiedla zazwyczaj znajdują się w okolicy położonej bliżej centrum (tak np. jest w mieście Olsztyn), jednak nie jest to reguła. Poza tym nie musimy konieczne szukać miejsca w samym centrum. O wiele lepszym wyznacznikiem jest odległość do centrów handlowych oraz punktów usługowych. Bardzo ważna jest także obecność sklepów w okolicy oraz miejsc przeznaczonych dla dzieci, czyli placów zabaw, przedszkoli oraz szkół. Warto także wybierać miejsce, które znajduje się w jak najmniejszej odległości od miejsca pracy, ponieważ duże korki są już nieodłącznym krajobrazem większych miast.

Bezpieczeństwo w okolicy

Sporządzenie listy najważniejszych czynników, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze nieruchomości do zakupu oraz życia, nie mogłoby dojść do skutku przy pominięciu bardzo ważnego aspektu, jakim jest bezpieczeństwo. Duży wpływ na to ma sama okolica, w której znajduje się mieszkanie lub dom. Tutaj z reguły przewaga jest po stronie domów, ponieważ niektóre, szczególnie nieco starsze osiedla cechują się tym, że mieszkają w nich ludzie z różnych warstw społecznych. Z drugiej jednak strony, mieszkanie na nowoczesnym, strzeżonym osiedlu daje gwarancję bardzo wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Poza kamerami i często obecnością ochroniarza, w okolicy znajduje się więcej osób, dlatego istnieje większa szansa, że ktoś zauważy coś podejrzanego.

GrupaCDF – doradztwo w kwestii nieruchomości

Zarówno sprzedaż, jak i kupno nieruchomości wymaga doradztwa. GrupaCDF to firma skupiająca zespół ekspertów pomagających w wyborze apartamentów, działek, mieszkań oraz domów. Można również liczyć na pomoc doświadczonych pracowników w kwestii kredytów hipotecznych oraz reklamie przy sprzedaży nieruchomości.