logo

04.11.2019

Doradca finansowy – kim jest i czy warto korzystać z jego usług?

Niemal każdy, kto doświadczył przechodzenia przez proces starania się o kredyt hipoteczny doskonale wie jak stresujący potrafi być ten moment w życiu. Z każdej strony spadają na nas nowe formalności i sprawy urzędowe do załatwienia. Mnogość ofert kredytowych może spowodować migrenę, a internetowe wyszukiwarki niekiedy codziennie przedstawiają inne oferty jako te niepowtarzalne i najlepsze. Ciężko więc dziwić się, że często poważnie zastanawiamy się nad skorzystaniem z usług doradcy finansowego w Olsztynie. W końcu profesjonalista, który może znacznie usprawnić cały proces to w trudnej chwili prawdziwe spełnienie marzeń. Często jednak dopadają nas wątpliwości – czy nie są to aby pieniądze wyrzucone w błoto? Internet przecież stoi przed nami otworem, a wiedza jest dostępna na wyciągnięcie ręki. W poniższym artykule staramy się wytłumaczyć czym naprawdę zajmuje się doradca finansowy i dlaczego korzystanie z jego usług wcale nie musi oznaczać marnotrawienia środków.

doradca-kredyty-nieruchmosci-biuro-Olsztyn

Wzięcie kredytu hipotecznego związane jest nierozerwalnie z całą machiną bankową, z którą zawsze będziemy musieli w końcu stanąć oko w oko. Formalności to podczas starania się o kredyt absolutna norma, od której nikt nie jest w stanie uciec. Zazwyczaj generuje to także ogromną ilość stresu, z którym musimy się borykać. Zachodzimy w głowę, na jaką ofertę kredytową się zdecydować, porównujemy promocje różnych banków, odwiedzamy placówki, jednak pomimo upływu czasu ciągle jesteśmy  w kropce. Zwracamy się do przyjaciół i znajomych z nieśmiertelnym pytaniem: a jak to u was było? Jednak prawda jest taka, że to, co doskonale sprawdziło się u innych niekoniecznie musi być doskonałą opcją w naszym indywidualnym przypadku. Właśnie dlatego warto zgłosić się do profesjonalnego doradcy kredytowego, który pomoże nam zorganizować się ze wszystkimi formalnościami i w międzyczasie nie zwariować.

Czym zajmuje się doradca kredytowy?

Teoretycznie ekspert finansowy ma pomóc nam nie tylko wybrać najlepszą ofertę, ale także zaoszczędzić pieniądze. Skąd jednak mamy wiedzieć, czy nie jest osoba, która zainkasuje honorarium za przekazanie prostej wiedzy, która dostępna jest w internecie? Wiele osób ciągle bowiem hołduje przekonaniu, że doradcą finansowym może zostać każda osoba wzięta z ulicy. Nie jest to jednak prawda.

Podstawy prawne działalności ekspertów finansowych

Istotnie, jeszcze do niedawna doradca finansowy oraz doradca kredytowy były zawodami, które mieściły się w definicji otwartych. W praktyce oznaczało to, że niemal każdy mógł pałać się ich wykonywaniem. Już kilka lat temu jednak ten stan rzeczy uległ zmianie. Od marca 2017 roku obowiązuje bowiem ustawa o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, która reguluje kwestię nazewnictwa. W myśl ustawy doradcą kredytowym ani finansowym nie może nazywać się osoba, która otrzymuje jakiekolwiek środki materialne od kredytodawców. W praktyce oznacza to, że przedstawiciel tego zawodu nie może współpracować z bankami na zasadach finansowych. Może on bowiem pobierać zapłatę jedynie od klienta, któremu świadczy usługi. Czym skutkuje to w praktyce? Przede wszystkim doradcą kredytowym nie może już nazywać się osoba, która jako najskuteczniejszą przedstawia nam ofertę banku, dla którego pracuje. Niezależny i profesjonalny ekspert finansowy powinien posiadać zezwolenie uzyskane od Komisji Nadzoru Finansowego. Jest ona wpisana do specjalnego rejestru doradców i zostaje zobowiązana do regularnego opłacania składek członkowskich. Musi ona także posiadać odpowiednie ubezpieczenie OC.

Możemy więc z absolutnym spokojem korzystać z usług niezależnych ekspertów finansowych. Ryzyko, że trafimy na osobę, która nie posiada żadnej konkretnej wiedzy, a jedynie próbuje wyłudzić od nas pieniądze jest znikome i zasadniczo bliskie zeru.

Doradca kredytowy i pośrednik finansowy. Czy to ta sama osoba?

Nie. Różnica między tymi dwoma profesjami jest zasadnicza i opiera się na fakcie, że pośrednik finansowy otrzymuje pieniądze od banku, w którym jest zatrudniony. Doradca natomiast zostaje opłacany wyłącznie przez klienta. Pamiętajmy, że jeżeli korzystamy z usług pośrednika, ma on bezwzględny obowiązek poinformowania nas, z jakimi instytucjami współpracuje oraz jaką prowizję pobiera za swoje usługi. Czy to jednak oznacza, że doradca kredytowy lub finansowy ma zakaz współpracy z bankami? Nie, nie ma takich ograniczeń. Jednak jeżeli nasz doradca współpracuje z konkretną instytucją naukową, musi nas o tym poinformować już na samym początku. Ponadto ma on obowiązek przedstawienia nam pełnej oferty kredytowej różnych banków. Z pośrednikami kredytowymi w obecnych czasach współpracują tylko duże firmy i korporacje. Pełni on w nich kilka funkcji, spośród których wymienić można: pośrednika powiązanego, agenta pośrednika powiązanego, doradcę niezależnego oraz agenta doradcy niezależnego.

W jakich kwestiach doradca finansowy może okazać się pomocny?

Odpowiedzieliśmy już na pytanie o to kim jest doradca finansowy. Dlatego teraz warto przejść do kwestii tego, w jakich przypadkach może on okazać się pomocny. Wprawdzie wiele osób podchodzi do tego pomysłu z dużą dozą niepewności, jednak jeżeli stajemy przed wyborem kredytu hipotecznego na dom, apartament lub mieszkanie pomoc profesjonalisty może okazać się wybawieniem.

Przede wszystkim doradca kredytowy lub finansowy posiada o wiele bogatsze doświadczenie niż my. Ponadto cechuje go szeroka wiedza na temat rynku finansowego oraz rynku nieruchomości. Dlatego będzie on w stanie udzielić nam profesjonalnej rady dotyczącej wyboru najkorzystniejszej oferty kredytowej. Dzięki temu zaoszczędzimy nie tylko mnóstwo czasu, ale także środków finansowych. Obowiązki zawodowe wymagają od doradcy bycia na bieżąco ze wszystkimi ofertami kredytowymi, dlatego mamy pewność, że po dokładnym przeanalizowaniu naszej zdolności kredytowej, przestawi on nam tę najbardziej dopasowaną do naszych indywidualnych potrzeb. Możemy także liczyć na to, że zostaniemy poinformowani i najbardziej atrakcyjnych i aktualnych promocjach.

Skorzystanie z usług doradcy finansowego niesie za sobą także jeszcze jedną istotną kwestię, która może znacząco ułatwić nam proces kredytowy. Chodzi mianowicie o ograniczenie formalności i biurokracji, które normalnie spoczywałyby na twoich barkach. Doradca pomoże nam przygotować właściwe dokumenty oraz przeprowadzić selekcję tych, które tych być może nie będą potrzebne. Dzięki doradcy będziemy dokładnie wiedzieli, jakie papiery przygotować na jakim etapie postępowania kredytowego. Ponadto będziemy mogli liczyć na jego pomoc przy okazji przygotowywania i podpisywania umowy przedwstępnej.

Jest jeszcze jeden obszar, na który często nie zwracamy uwagi, a który jest bardzo istotny w procesie kredytowym. Każdy, kto przechodził przez załatwianie formalności związanych z hipoteką jest świadom tego jak wiele złych emocji i stresu generuje cały ten proces. Doświadczony doradca finansowy doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego posłuży radą i wsparciem za każdym razem, kiedy będziemy tego potrzebować. Dodatkowym atutem jest fakt, że doradca jest to osoba, która prowadzi stałą współpracę z bankami, dlatego wie wszystko o ich funkcjonowaniu. Z pomocą eksperta finansowego nie będziemy musieli obawiać się ewentualnych kruczków prawnych w potencjalnej umowie.

Czy więc warto korzystać z usług doradcy finansowego?

Korzystanie z usług doradcy finansowego jest niezwykle pomocnym wyjściem, które znacznie ułatwi nam proces starania się o kredyt hipoteczny. Doradca jest osobą, która na co dzień obcuje z bankami, zna ich politykę i jest na bieżąco ze wszystkimi ofertami. Pomoże nam wybrać odpowiednią ofertę kredytową, wyjaśni jakich dokumentów będzie potrzebowali oraz rozjaśni wszystkie warunki umowy. Jest to osoba, która będzie z nami przez cały proces starania się o kredyt i zawsze posłuży radą, mając jednak w pamięci fakt, że ostateczną decyzję zawsze podejmujemy my sami. Z usług doradcy powinny skorzystać szczególnie osoby, które starają się o kredyt po raz pierwszy, jednak dla większości ludzi będzie to spore ułatwienie za każdym razem.

Gdzie w Olsztynie znajdziemy dobrego eksperta finansowego?

Olsztyn jest miastem, w którym wiele instytucji pełni usługę doradztwa finansowego. Dlatego podczas dokonywania wyboru warto postawić na doświadczenie, bezpieczeństwo oraz kompleksowość usług. Dlatego każdy, komu zależy na wyżej wymienionych wartościach powinien zwrócić uwagę na Centrum Ekspertów Finansowych i Nieruchomości GrupaCDF. Dzięki skorzystaniu z usług tej firmy z pewnością uda ci się uzyskać najbardziej korzystną umowę kredytową. Bez problemów i zbędnych formalności eksperci Centrum Ekspertów Finansowych GrupaCDF pozwolą Ci uzyskać wstępną decyzję kredytową już na pierwszym spotkaniu.

Tym, co naprawdę wyróżnia Centrum Ekspertów Finansowych i Nieruchomości GrupaCDF jest niespotykana kompleksowość usług. Grupa CDF łączy bowiem w sobie usługi agencji nieruchomości z biurem doradztwa finansowego. Korzystając z usług tej firmy możemy więc sfinalizować wszystkie aspekty dotyczące zakupu lub sprzedaży nieruchomości. Jeżeli chodzi o biuro nieruchomości Olsztyn jest miastem, w którym możemy przebierać w ofertach, dlatego warto wybierać mądrze. Jeżeli zdecydujemy się na współpracę z Centrum Ekspertów Finansowych GrupaCDF mamy pewność, że wszystkie nasze potrzeby zostaną zaspokojone. Za pomocą jednej transakcji możemy bowiem wystawić naszą nieruchomość na sprzedaż, zyskamy skuteczne i nowoczesne działania marketingowe dążące do sfinalizowania umowy,  a także w razie potrzeby skorzystamy z usług doradcy finansowego.

Centrum Ekspertów Finansowych CDF to miejsce, które zatrudnia jedynie najlepiej wykwalifikowanych i doskonale wykształconych specjalistów, którzy doskonale znają się na swoim fachu. Jeżeli więc poszukujesz eksperta kredytowego, który suchą stopą przeprowadzi cię przez wszystkie formalności i procesy związane z uzyskiwaniem kredytu hipotecznego, jest to idealne miejsce, do którego należy się udać, niezależnie od tego czy naszą nieruchomością jest apartament czy działka.