logo

04.08.2022

Kredyt na zakup działki

Kredyt hipoteczny można zaciągnąć nie tylko na zakup mieszkania czy wymarzonego domu poza miastem. Hipoteka może też posłużyć na zakup działki budowlanej, rekreacyjnej czy rolnej. Jak zaciągnąć kredyt na zakup działki?

Czym cechuje się kredyt na zakup działki budowlanej?

Kredyt na zakup działki budowlanej może zostać przeznaczony na opłacenie gruntów pod budowę domu jednorodzinnego czy też innych budynków, które nie są uciążliwe dla otoczenia.

Co ważne, można starać się o kredyt na działkę budowlaną w jednym banku, natomiast w drugim ubiegać się o pieniądze na budowę domu. W przypadku każdego kredytu hipotecznego istnieją pewne wymagania, które należy spełnić.

Oprocentowanie kredytu, tak samo jak w przypadku tego mieszkaniowego, możemy być stałe albo zmienne. Mając kredyt na działkę budowlaną można też skorzystać z wakacji kredytowych.

Co ważne, cena działki budowlanej jest zawsze o wiele wyższa, aniżeli w przypadku działki rolnej czy rekreacyjnej. Należy jednak pamiętać, że kupno działki budowlanej daje możliwość wybudowania wymarzonych czterech kątów.

Wszystkiego o kredytach na zakup nieruchomości dowiesz się od doradców finansowych Olsztyn

 

Rodzaj działki a kredyt hipoteczny

Nie każdy wie, że z kredytu hipotecznego można skorzystać nie tylko w przypadku chęci zakupu działki budowlanej. Istnieje wiele rodzajów działek, jak:

  • działki budowlane- z przeznaczeniem na domy jednorodzinne i niektóre nieuciążliwe usługi (np. małe sklepy),
  • rekreacyjne- działki przeznaczone do budowy domków letniskowych,
  • rolne- przeznaczone pod uprawę rolną,
  • przemysłowe- z przeznaczeniem na usługi, które mogą być uciążliwe dla otoczenia,
  • leśne- nie można ich zyskownie sprzedać ani dowolnie wykorzystywać,
  • siedliskowe- przeznaczone pod zabudowę budynków gospodarczych powiązanych z rolą, po uzyskaniu pozwolenia na budowę, istnieje też możliwość budowy na niej domu.

Najłatwiej uzyskać kredyt na zakup działki budowlanej. Niektóre instytucje przyznają też bez problemu kredyt hipoteczny na zakup działki siedliskowej czy rekreacyjnej.

W przypadku innych rodzajów działki, banki mogą odmówić kredytowania. Niekiedy rozwiązaniem problemów z uzyskaniem kredytu hipotecznego jest pożyczka pod zastaw innej nieruchomości.

Warto pamiętać, że dla banków kredyt na zakup działki, nie różni się od tego na zakup domu czy mieszkania. Okres kredytowania może być oczywiście w tym wypadku inny, ale zasady pozostają takie same.

Jaki kredyt na działkę wybrać?

Na zakup działki budowlanej czy też innej, możemy zaciągnąć kredyt hipoteczny albo kredyt gotówkowy.

Kredyt hipoteczny na działkę

podstawowy produkt bankowy. Można nim sfinansować zakup wszelkiego typu nieruchomości. Zazwyczaj kredyt ten służy do sfinansowania budowy domu, zakupu mieszkania czy remontu. Kupno działki budowlanej jest też możliwe właśnie poprzez skorzystanie z kredytu hipotecznego.

Kredyt gotówkowy

Dzięki niemu można zrealizować dowolny cel, niepowiązany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Kwota finansowania jest oczywiście niższa, aniżeli w przypadku kredytu hipotecznego, aczkolwiek kredyt gotówkowy ma swoje zalety. Wśród nich można wymienić zwłaszcza łatwy dostęp do gotówki oraz elastyczne warunki.

Doradcy finansowi Olsztyn Grupa CDF pomogą wybrać odpowiedni kredyt

 

Kredyt hipoteczny na zakup działki budowlanej – wymagania

Kredyt hipoteczny na działkę budowlaną nie różni się zbytnio od tego przyznawanego na kupno mieszkania czy domu.

A więc jeśli chodzi o wymagania i potrzebne formalności, są one takie same. Aby wziąć kredyt hipoteczny na działkę, należy spełnić takie wymagania jak:

  • Wiek- min. 21 lat w chwili zaciągnięcia kredytu i maksymalnie 70/80 lat w chwili spłaty ostatniej raty zobowiązania,
  • Wystarczająca zdolność kredytowa- chcąc uzyskać pozytywną decyzję kredytową, należy posiadać odpowiednią zdolność kredytową. Można ją łatwo obliczyć poprzez skorzystanie z kalkulatora zdolności kredytowej,
  • Wkład własny- instytucje finansowe wymagają wkładu własnego, który może wynieść 10-20 procent wartości nieruchomości. W przypadku kredytu hipotecznego na zakup działki budowlanej, może on wynieść nawet 30-50 procent wartości działki, chociaż zdarzają się też oferty tylko z wymaganym 10 procentowym wkładem,
  • Odpowiednia nieruchomość- chcąc skorzystać z pożyczki hipotecznej, niezbędne jest odnalezienie właściwej nieruchomości gruntowej. Najchętniej banki decydują się na kredytowanie zakupu działki budowlanej czy rekreacyjnej. Niekiedy instytucje bankowe decydują się też na udzielenie kredytu hipotecznego na zakup działki rolnej.

Kredyt hipoteczny na zakup działki rolnej

Grunt rolny jest zupełnie inaczej traktowany przez banki niż działka budowlana. Z tego względu oferty banku dotyczące takich ziem są dosyć skromne.

Przy zakupie takiej działki można wymierać spośród kilku rodzajów kredytów:

  • kredyt hipoteczny na zakup działki rolnej,
  • kredyt dla rolników planujących zakup ziemi rolnej (produkty kierowane jedynie do rolników).

Kredyty hipoteczne dla rolników są udzielane na preferencyjnych warunkach. Banki proponują je osobom, które chcą rozbudować swoje gospodarstwa rolne.

Grupa CDF to doradcy finansowi i biuro nierucgomości w jednym miejscu

 

Kredyt hipoteczny na zakup działki rekreacyjnej

Kupno działki rekreacyjnej jest dla wielu osób atrakcyjnym rozwiązaniem. Ogromną popularnością cieszą się zwłaszcza ogródki działkowe.

Bez finansowego wsparcia banku taka inwestycja często okazuje się niemożliwa. Jeśli chodzi o ogródki działkowe, to nie można sfinansować takiego zakupu poprzez kredyt hipoteczny.

Jest to związane z faktem, iż działkowiec nie jest jej właścicielem, chociaż ma prawo do korzystania z tych terenów zielonych. Można za wziąć kredyt na zakup działki rekreacyjnej. W tym wypadku możliwości są dwie, a więc kredyt hipoteczny albo kredyt gotówkowy.

Co ważne, można otrzymać kredyt hipoteczny na zakup działki rekreacyjnej jedynie, jeśli planuje się na niej wybudowanie domu. Zazwyczaj musi być to budynek całoroczny.

Oprócz tego można wziąć kredyt hipoteczny na zakup działki o powierzchni do 1,5 ha. Niektóre instytucje bankowe nie udzielają kredytu, jeśli zabezpieczeniem będzie niezabudowana działka rekreacyjna.

Zdolność kredytowa a zakup działki

Aby zaciągnąć kredyt na zakup działki, należy mieć zdolność kredytową. Bez niej, bank nie rozpatrzy w sposób pozytywny złożonego wniosku kredytowego. Dobrze, więc jeśli kredytobiorca spłacał swoje wcześniejsze zobowiązania na czas.

W przypadku kredytu mieszkaniowego, na dom czy kupno działki, w każdym wypadku warto wcześniej popracować nad zdolnością kredytową. Trzeba też zadbać o brak większych zobowiązań finansowych oraz stabilne zatrudnienie.

Z wkładem własnym czy bez?

Chcąc zrealizować zakup działki budowlanej, należy liczyć się najczęściej z koniecznością wniesienia wkładu własnego. Wkład własny jest to udział kredytobiorcy w finansowaniu zakupu.

Niekiedy zdarza się, że instytucje bankowe wymagają nawet 40 procent udziału wkładu własnego w zakupie kredytowanej nieruchomości.

Wiele banków kredytuje zakup działki w wysokości niecałej jej wartości (50,60,70,80%). Są też oferty, które pozwalają na uzyskanie kredytu w wysokości pełnej wartości działki.

W tym wypadku bank przyjmuje tę kwotę jako zabezpieczenie spłaty kredytu przy braku wkładu własnego. Wtedy niezbędne jest jednak uiszczenie dodatkowej opłaty, czyli ubezpieczenie wkładu własnego.

Takie ubezpieczenie wpłacane jest w początkowym okresie spłaty zobowiązania. Pełne finansowanie działki można też uzyskać poprzez zabezpieczenie jej inną nieruchomością.

Kredyt hipoteczny na działkę jest więc udzielany na podobnych warunkach co ten mieszkaniowy.

Wybierz odpowiedni kredyt na zakup nieruchomości z pomocą doradców finansowych Olsztyn

 

Jakie dokumenty są niezbędne do ubiegania się o kredyt na działkę?

Chcąc otrzymać kredyt hipoteczny, należy skompletować i dostarczyć bankowi takie dokumenty, jak:

Dokumenty finansowe:

  • wyciąg z konta bankowego, na które przelewane jest wynagrodzenie,
  • deklaracja PIT za ubiegły rok,
  • zaświadczenie o zatrudnieniu oraz dochodach.

Dokumenty osobowe:

  • dowód osobisty oraz inny dokument potwierdzający tożsamość (np. paszport),
  • wniosek o udzielenie kredytu hipotecznego,
  • skrócony odpis aktu małżeństwa ( w przypadku starania się o kredy wraz ze współmałżonkiem).

Dokumenty dotyczące planowanej do kupna nieruchomości gruntowej:

  • wypis i wyrys z rejestru długów,
  • odpis z księgi wieczystej,
  • status kredytowanej działki,
  • dokument potwierdzający wniesienie wkładu własnego,
  • umowa przedwstępna zakupu działki,
  • alt notarialny,
  • decyzja o warunkach zabudowy oraz zagospodarowaniu przestrzennym,
  • dodatkowe dokumenty ( w przypadku prowadzenia działalności albo pobierania świadczenia rentowego).

Kredyt hipoteczny na działkę znajduje się w ofercie wielu banków, jak na przykład credit agricole. Przed wyborem najlepszego rozwiązania, warto dokładnie przeczytać umowę kredytową.

Spłata zobowiązania nie powinna przejmować większości naszego domowego budżetu. Chcąc wziąć kredyt, najlepiej skonsultować się z doświadczonym doradcą finansowym Olsztyn aby porównać ze sobą wszystkie dostępne oferty.