logo

01.02.2019

Zmiany w programie mieszkanie plus w 2019 roku!

Każdy zainteresowany własnym „M” obserwuje zmiany w programie „Mieszkanie Plus”. Pod koniec roku blisko 600 mieszkań zostało oddanych do użytku w ramach programu, planowano początkowo milion nieruchomości dla „Mieszkanie Plus”. Sprawdźmy zatem jakie zmiany dla programu „Mieszkanie Plus” przyniesie rok 2019.

Zmiany Mieszkanie Plus

Istotnym elementem jest unormowanie prawne z 20 lipca 2017 roku, czyli ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Jego głównym celem było przygotowanie spisu wszystkich nieruchomości należących do Skarbu Państwa.   Pierwszą poważną zmianą w „Mieszkanie Plus” jest kwestia czynszu, który wcześniej był tzw. czynszem normowanym przez państwo. Teraz kwestią czynszu w programowych mieszkaniach ma zajmować się inwestor. Drugą zmianą dla „Mieszkanie plus” jest wnoszenie nieruchomości do spółek przy udziale różnych podmiotów od gmin. Dzięki temu KZN przestanie być bankiem gruntów, a zacznie istnieć również na rynku deweloperskim

Co z Mieszkaniem na Start?

Tuż obok programu „Mieszkanie Plus” głośno mówiło się o „Mieszkanie na start”. Program to system dopłat do czynszów, który będzie obowiązywał przez 15 lat. Kto może skorzystać z „Mieszkanie na start”? Program okaże się pomocą dla wszystkich tych, którzy wynajmują mieszkania od spółdzielni mieszkaniowych, najemców mieszkań w ramach programu „Mieszkanie Plus”, wynajmujący na rynku komercyjnym.

Dla kogo Mieszkanie na Start  jest atrakcyjne?

Program skierowany jest do naprawdę szerokiego grona osób, począwszy od par bezdzietnych, po osoby niepełnosprawne, seniorów, czy rodziny. Tak więc można jasno stwierdzić, że „Mieszkanie na start” skierowane jest do większości Polaków Program jest korzystny, dlatego, że kwoty dopłacane będą bezpośrednio przekazywane właścicielowi budynku. W „Mieszkaniu na Start” najemca płaci za mieszkanie kwotę pomniejszoną o tą właśnie dopłatę

Dopłaty do gruntów budowlanych w ramach „Mieszkanie Plus”

Na ten moment do użytku oddano blisko 600 lokali w ramach programu „Mieszkanie Plus”, które znajdują się w Białej Podlaskiej, Jarocinie oraz Kępnie W Gdyni natomiast kończą się prace budowlane i niedługo 172 lokale zostaną oddane na użytek nowych mieszkańców. Z kolei program „Mieszkanie Plus” przewiduje również dopłaty do działek budowlanych ALE tylko i wyłącznie dla osób które nigdy wcześniej nie były właścicielem gruntu. Wyjątkiem w programie „Mieszkanie Plus” są osoby dotknięte klęską żywiołową w wyniku której straciły dach nad głową dla których dopłaty do działek budowlanych są możliwe.